Wycofanie wkładów wspólników spółki z o.o.

Pytanie:

"Spółka z o.o. jest w likwidacji od ponad półtora roku (został wyznaczony likwidator, zostało dokonane zgłoszenie do KRS i otrzymaliśmy status w likwidacji). Aktualnie likwidator jest w trakcie przygotowania sprawozdania likwidacyjnego przed zakończeniem likwidacji spółki i przed zwołaniem Zgromadzenia Wspólników (które zatwierdzi to sprawozdanie, udzieli absolutorium likwidatorowi i wskaże osobę przetrzymująca dokumenty spółki po jej wykreśleniu). Spółka została założona w 2006 r. przez 2 osoby fizyczne z udziałami po 50%. Jako wspólnicy wnieśliśmy wkłady pieniężne po 25 tys. zł każdy ze wspólników. Wkłady te pozostały w tej wysokości praktycznie przez cały czas trwania spółki i były zarejestrowane na odrębnym koncie księgowym (spółka finansowała swoją działalność z kredytu kupieckiego (od dostawców) i z generowanych zysków - spółka prawie nie musiała wykorzystywać środków z tych wkładów. Nasz księgowy (likwidator) twierdzi, że po zakończeniu likwidacji spółki i jej wykreśleniu wkłady wspólników które praktycznie pozostały w całości (a dokładnie w kwocie 45 tys. zł) będą zwrócone nam wspólnikom proporcjonalnie do posiadanych przez nas udziałów (czyli po 50%) a jednocześnie będą podlegać opodatkowaniu PIT dla osób fizycznych. Czy jest możliwość uniknięcia tego opodatkowania przez wspólników, tym bardziej, że przecież w momencie tworzenia spółki jako wspólnicy wnieśliśmy te wkłady ze swoich własnych (już opodatkowanych) środków. Dlaczego więc, można powiedzieć te same pieniądze miałyby być jeszcze raz opodatkowane, czyli opodatkowane podwójnie? Czy jest tu korzystniejsze rozwiązanie?"

Odpowiedź prawnika: Wycofanie wkładów wspólników spółki z o.o.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej w części stanowiącej koszt nabycia lub objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni.

Powyższy przepis  - dodany przez art. 1 pkt 11 lit. a) tiret dwunaste ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. (Dz.U. Nr 209, poz. 1316) zmieniającej ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych z dniem 1 stycznia 2009 r. - właśnie ma zapewnić neutralność podatkową w sytuacji gdy wspólnikowi zwracane jest to co wniósł do spółki. Zatem jeśli wspólnik objął udziały za 25 tys. zł, które wniósł do spółki, a obecnie - przy likwidacji spółki ta kwota lub jej część jest mu zwracana, to kwota w tej części powinna być zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika