Wydatki i nakłady na majątek odrębny małżonka
Pytanie:
"Planujemy z żoną rozwód. Nasza sytuacja jest taka, że mieszkamy w mieszkaniu, które jest moją wyłącznie własnością (zostało nabyte w trakcie trwania małżeństwa ale z moich środków odrębnych). Jednak w trakcie małżeństwa wspólnie je remontowaliśmy i urządzaliśmy wkładając w to nasze wspólne pieniądze. Czy to co stało się elementem stałym wyposażenia mieszkania wchodzi w jakiś sposób do wspólnoty majątkowej? W jaki sposób określić jaka jest wartość tego co zostało wspólnie wniesione do mieszkania (w postaci remontu mieszkania i jego wyposażania, np. szafy wnękowe, zabudowa kuchni)i co powinno podlegać podziałowi przy podziale całego majątku wspólnego? W jaki sposób można spełnić ew. roszczenia mojej żony z tego tytułu? "
Odpowiedź prawnika: Wydatki i nakłady na majątek odrębny małżonka
Zgodnie z przepisem art. 45 kro, każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. W doktrynie przyjmuje się, że nakłady poczynione na rzecz są to koszty poniesione w związku z zachowaniem, używaniem lub ulepszeniem tej rzeczy, natomiast wydatki poniesione na rzecz są to koszty związane z jej nabyciem. Małżonek może więc żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności. Zwrotu dokonuje się przy podziale majątku wspólnego, jednakże sąd może nakazać wcześniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny. Dla określenia wartości poczynionych nakładów należy odwołać się do regulacji z przepisu art. 316 § 1 kpc. Przy dokonywaniu rozliczeń między małżonkami wartość wydatków i nakładów ustala się bowiem na podstawie stanu z chwili ich poczynienia i cen rynkowych z chwili orzekania w tym przedmiocie, a więc z chwili zamknięcia rozprawy. Małżonek, na którego majątek osobisty poczynione zostały wydatki lub nakłady, powinien zostać zobowiązany do zapłaty na rzecz współmałżonka części ich wartości, odpowiadającej wielkości udziału współmałżonka w majątku wspólnym.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?