Wydawanie regulaminów zakładowych pracownikom

Pytanie:

"Uczestniczyłem w rekrutacji do pracy jako kierowca w firmy transportowej. Zostałem zakwalifikowany, przeszedłem szkolenia i po wszystkim przedłożono mi do podpisania umowę o pracę. Na szkoleniach otrzymałem do wglądu regulamin zakładu oraz regulamin płac. W obu przypadkach były to wydruki komputerowe bez żadnego podpisu dyrektora, prezesa, zarządu lub tym podobnych. Oba regulaminy nie są nigdzie wywieszone, a jedynie indywidualnie można się starać w dziale personalnym o ich udostępnienie. Kiedy jeden z rekrutów poprosił, aby wydać mu oba regulaminy na piśmie do domu, firma odmówiła, twierdząc, że to całkowicie zbyteczne. Czy pracodawca jest zobowiązany do wydania regulaminów zakładowych i regulaminu płac pracownikowi na jego prośbę? Na jakie przepisy prawa trzeba się powołać w takim piśmie?"

Odpowiedź prawnika: Wydawanie regulaminów zakładowych pracownikom

Co do regulaminu pracy, to przepisy Kodeksu pracy ograniczają się do stwierdzenia, iż pracodawca jest obowiązany zapoznać pracownika z treścią regulaminu pracy przed rozpoczęciem przez niego pracy (art. 104 [3] § 2 kp). Żadne przepisy nie regulują natomiast szczegółowo, jak owo "zapoznanie" ma wyglądać. Nie wydaje się, by konieczne było wydawanie pracownikowi kopii regulaminu; warunek "zapoznania" wypełnia samo "udostępnienie do wglądu" (co oczywiście nie wyklucza przyjęcia w danym zakładzie pracy innej formy, w tym i wydawania kopii).

Odnośnie zaś regulaminu wynagradzania, to tu już przepisy wyraźnie stanowią, iż pracodawca ma jedynie obowiązek "na żądanie pracownika udostępnić do wglądu tekst i wyjaśnić jego treść” (art. 241[12] § 2 pkt 3, do którego odsyła art. 77[2] § 5 Kp dotyczący regulaminu wynagradzania). Nie nakazują natomiast wydawania kopii.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ggdxg 2022-02-15 02:24:27

    Po co wydawać dowód przestępstwa a tak głupi podpisze i cześć raz na oczy zobaczy to się nazywa utrudnianie dochodzenia swoich praw w zakładzie pracy kopi nie dostanie nie zapamięta pomocy nie będzie prawnika bo nie zapamieta bo z czym pujdzie bo dużo tego nasrane i masz prawo całą ta bananowa republika pl i puzniej się boi iść do kadr bo mu powiedzą ze nie wydają kopi a pracodawca i kierownicy robią co chcą. Kodeks pracy stanowi że o urlopie muszę powiadomić conajmniej 2 tygodnie wcześniej a regulamin Żakładowy ze zaplanowac na początku stycznia to chore i co lepsze pracodawcy są ponad prawem w tym gównianym państwie

  • nickus 2019-11-13 10:41:23

    gówno wyjaśnił


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika