Wydziedziczenie a przesłanki z art. 1008 Kodeksu cywilnego
Pytanie:
"Czy wydziedziczenie syna w testamencie na podstawie innych przesłanek niż opisane w art. 1008 Kodeksu cywilnego będzie uznane za skuteczne?"
Odpowiedź prawnika: Wydziedziczenie a przesłanki z art. 1008 Kodeksu cywilnego
Jak wskazuje się w literaturze przedmiotu, uprawnienie do zachowku opiera się na istnieniu więzi rodzinnej między spadkodawcą a uprawnionym. Uzasadnione jest zatem pozbawienie prawa do zachowku osoby, która - postępując nieetycznie - naruszyła swoje obowiązki rodzinne względem spadkodawcy albo dotkliwie obraziła jego uczucia (por. Skowrońska-Bocian Elżbieta – op. cit.). Przepis artykułu 1008 k.c. zawiera wyczerpujące wyliczenie przyczyn wydziedziczenia, które mogą doprowadzić do pozbawienia uprawnionego należnego mu zachowku. Oznacza to, iż tylko spełnienie tych przesłanek powodować może skuteczne wydziedziczenie uprawnionego. Natomiast brak istnienia tych przesłanek w konkretnym stanie faktycznym skutkować będzie nieważnością wydziedziczenia (ale nie samego testamentu).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?