Wyjawienie majątku w egzekucji administracyjnej

Pytanie klienta:

""Tytuł wykonawczy został wystawiony przez Naczelnika Urzędu Skarbowego, klauzulę wykonalności nadał komornik skarbowy. Czy przed wystąpieniem do sądu o wyjawienie majątku należy nadać temu tytułowi sądową klauzulę wykonalności?""

Odpowiedź prawnika:

Egzekucję administracyjnoprawną prowadzi się w oparciu o wydany tytuł wykonawczy. Tytułem wykonawczym jest określony dokument wydany wedle określonego wzoru zaopatrzony w pieczęć. Jeśli roszczenie jest stwierdzone wyrokiem sądu i zaopatrzone w klauzulę wykonalności, to ten tytuł wykonawczy powinien być nadany wedle określonego wzoru w oparciu o orzeczenie sądu. Taki tytuł może nie zawierać pieczęci.

Jeżeli egzekucja administracyjna należności pieniężnych staje się bezskuteczna, organ egzekucyjny lub wierzyciel może zwrócić się do sądu o nakazanie zobowiązanemu wyjawienia majątku, zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego. O nakazanie wyjawienia przez zobowiązanego majątku można zwrócić się także przed wszczęciem egzekucji administracyjnej lub w toku tej egzekucji, jeżeli zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że egzekwowana należność pieniężna nie będzie mogła być zaspokojona ze znanego majątku zobowiązanego ani też z jego wynagrodzenia za pracę lub z przypadających mu okresowo świadczeń za okres 6 miesięcy. Podstawą żądania nakazania wyjawienia przez zobowiązanego majątku jest tytuł wykonawczy albo zarządzenie zabezpieczenia.

Do wniosku o nakazanie zobowiązanemu wyjawienia majątku należy dołączyć administracyjny tytuł wykonawczy opatrzony sądową klauzulą wykonalności.