Wyjazd za granicę - obowiązek meldunkowy

Pytanie:

Wyjechałem za granicę na okres dłuższy niż 2 miesiące. Początkowo mój pobyt za granicą miał trwać mniej niż 2 miesiące. Jednak rożne sprawy przedłużyły mój pobyt. W momencie opuszczania kraju nie powiadomiłem o tym biura meldunkowego w urzędzie gminy (gdzie jestem zameldowany na stałe). Jakiej karze podlega takie wykroczenie. Czy lokalna policja ma prawo wszczynać "śledztwo" na wniosek - skargę mojego sąsiada, który skierował ją do lokalnej komendy policji. Czy mogę teraz -w terminie dłuższym niż 2 miesiące powiadomić moje biuro meldunkowe o pobycie za granicą?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 15 ust. 3 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, osoba, która wyjeżdża za granicę na okres dłuższy niż 2 miesiące, jest obowiązana zgłosić swój wyjazd oraz powrót właściwemu ze względu na miejsce pobytu stałego organowi. Z przepisu tego wynika, że obowiązek zgłoszenia dotyczy osoby, która planuje ponaddwumiesięczny wyjazd. Jeżeli życiowa potrzeba zrodziła konieczność pozostania za granice ponad 2 miesiące, można dokonać zgłoszenia o tym fakcie w odpowiednim urzędzie. Wcześniejsze niezgłoszenie tego faktu - gdy zamierzał Pan wyjechać na krócej niż 2 miesiące - nie stanowi naruszenia przepisów ustawy. Kodeks wykroczeń zawiera sankcję za naruszenie obowiązku meldunkowego wynikającego z ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Zgodnie z art. 147 par. 1 k.w., kto nie dopełnia ciążącego na nim obowiązku meldunkowego podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany. Zagrożone sankcja karna jest niedopełnienie obowiązku meldunkowego. Obowiązkiem meldunkowym jest, zgodnie z art. 4 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych: 1) zameldowanie się w miejscu pobytu stałego lub czasowego, 2) wymeldowanie się z miejsca pobytu stałego lub czasowego, 3) zameldowanie o urodzeniu dziecka, 4) zameldowanie o zmianie stanu cywilnego, 5) zameldowanie o zgonie osoby. Nie należy do obowiązku meldunkowego obowiązek zgłoszenia wyjazdu za granicę. W związku z tym, za tak błahe niedopełnienie obowiązku wynikającego z ustawy nie grozi Panu sankcja karna.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

michał

16.2.2014 17:45:9

Re: Wyjazd za granicę - obowiązek meldunkowy

witam.mam takie zapytanie,planuje wyjazd na kontrakt za granice ,tylko ze w dowodzie nie mam zadnego meldunku ani stałego ani czasowego,czy bede miał problem przez to zeby podjac prace za granica na kontrakt?prosze o rade i z góry dziekuje


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 6.11.2018

  Jak zgłosić wyjazd za granicę?

  Każdy, kto wyjeżdża za granicę na dłużej niż 6 miesięcy bądź planuje na stałe wyjechać z Polski, musi zgłosić swój wyjazd najpóźniej w dniu, w którym opuszcza kraj. (...)

 • 19.5.2017

  Obowiązek meldunkowy obywateli polskich

  Obywatel polski przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązany wykonywać obowiązek meldunkowy określony w ustawie o ewidencji ludności. Obowiązek meldunkowy polega (...)

 • 25.3.2018

  Delagacja - Czym są podróże służbowe i jazdy lokalne?

  W niniejszym artykule skupimy się na wyjaśnieniu pewnych podstawowych pojęć dotyczących wykorzystywania samochodów na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Chodzi tu o \"podróże (...)

 • 6.9.2017

  Obowiązek meldunkowy pozostaje

  Pozostawiając obowiązek meldunkowy, zaproponowano istotne uproszczenia przy jego realizacji – od 1 stycznia 2018 r. przewidziano możliwość elektronicznego meldunku, czyli bez konieczności (...)

 • 11.8.2018

  Jak zameldować się w nowym miejscu przez Internet?

  Gdy ktoś postanowi zmienić miejsce zamieszkania, powinien pamiętać, że nie musi iść do urzędu, aby się wymeldować. Przez Internet może też zameldować się w nowym miejscu.