Wyjazd za granicę - obowiązek meldunkowy

Pytanie:

"Wyjechałem za granicę na okres dłuższy niż 2 miesiące. Początkowo mój pobyt za granicą miał trwać mniej niż 2 miesiące. Jednak rożne sprawy przedłużyły mój pobyt. W momencie opuszczania kraju nie powiadomiłem o tym biura meldunkowego w urzędzie gminy (gdzie jestem zameldowany na stałe). Jakiej karze podlega takie wykroczenie. Czy lokalna policja ma prawo wszczynać "śledztwo" na wniosek - skargę mojego sąsiada, który skierował ją do lokalnej komendy policji. Czy mogę teraz -w terminie dłuższym niż 2 miesiące powiadomić moje biuro meldunkowe o pobycie za granicą?"

Odpowiedź prawnika: Wyjazd za granicę - obowiązek meldunkowy

Zgodnie z art. 15 ust. 3 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, osoba, która wyjeżdża za granicę na okres dłuższy niż 2 miesiące, jest obowiązana zgłosić swój wyjazd oraz powrót właściwemu ze względu na miejsce pobytu stałego organowi. Z przepisu tego wynika, że obowiązek zgłoszenia dotyczy osoby, która planuje ponaddwumiesięczny wyjazd. Jeżeli życiowa potrzeba zrodziła konieczność pozostania za granice ponad 2 miesiące, można dokonać zgłoszenia o tym fakcie w odpowiednim urzędzie. Wcześniejsze niezgłoszenie tego faktu - gdy zamierzał Pan wyjechać na krócej niż 2 miesiące - nie stanowi naruszenia przepisów ustawy. Kodeks wykroczeń zawiera sankcję za naruszenie obowiązku meldunkowego wynikającego z ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Zgodnie z art. 147 par. 1 k.w., kto nie dopełnia ciążącego na nim obowiązku meldunkowego podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany. Zagrożone sankcja karna jest niedopełnienie obowiązku meldunkowego. Obowiązkiem meldunkowym jest, zgodnie z art. 4 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych: 1) zameldowanie się w miejscu pobytu stałego lub czasowego, 2) wymeldowanie się z miejsca pobytu stałego lub czasowego, 3) zameldowanie o urodzeniu dziecka, 4) zameldowanie o zmianie stanu cywilnego, 5) zameldowanie o zgonie osoby. Nie należy do obowiązku meldunkowego obowiązek zgłoszenia wyjazdu za granicę. W związku z tym, za tak błahe niedopełnienie obowiązku wynikającego z ustawy nie grozi Panu sankcja karna.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • michał 2016-02-16 17:45:09

    witam.mam takie zapytanie,planuje wyjazd na kontrakt za granice ,tylko ze w dowodzie nie mam zadnego meldunku ani stałego ani czasowego,czy bede miał problem przez to zeby podjac prace za granica na kontrakt?prosze o rade i z góry dziekuje


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika