Wykluczenie ze spółdzielni a prawo do lokalu

Pytanie klienta:

""Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Powstało zadłużenie czynszowe w tymże lokalu. Rada nadzorcza spółdzielni pozbawiła mnie członkostwa w spółdzielni z powodu tychże zaległości. Chciałem zbyć wymienione prawo. Okazało się, że jest to niemożliwe z powodu pozbawienia mnie członkostwa spółdzielni. Czy rada nadzorcza mogła mnie pozbawić członkostwa spółdzielni z tego powodu i czy po uregulowaniu zadłużenia czynszowego mogę swobodnie dysponować spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu?""

Odpowiedź prawnika:

Wykluczenie członka ze spółdzielni może nastąpić w wypadku, gdy z jego winy dalsze pozostawanie w spółdzielni nie da się pogodzić z postanowieniami statutu spółdzielni lub z zasadami współżycia społecznego. Szczegółowe przyczyny wykluczenia członka powinien określać jednak statut spółdzielni. Ponadto należy zwrócić uwagę, iż tylko zawinione działanie członka spółdzielni może być podstawą wykluczenia tego członka ze spółdzielni. W związku z tym powinien Pan sprawdzić w statucie spółdzielni mieszkaniowej jakie przewiduje on przyczyny wykluczenia i czy w Pana przypadku zachodzi jedna z nich. Jeżeli statut nie zawiera takich postanowień lub jeżeli Pańskiemu zachowaniu nie można przypisać winy, wówczas może Pan odwołać się w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym od uchwały rady nadzorczej, a jeżeli to nie przyniesie skutku, także do sądu. Zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu jest zbywalne. Skuteczność zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zależy od przyjęcia nabywcy w poczet członków spółdzielni. Choć statut spółdzielni może zawierać pewne ograniczenia dotyczące nabywców, to spółdzielnia nie może odmówić przyjęcia w poczet członków nabywcy prawa, jeżeli odpowiada on wymaganiom statutu. Jeżeli jednak spółdzielnia odmawia przyjęcia nabywcy w poczet członków, nabywca może dochodzić sądownie przyjęcia w poczet członków. Przypomnieć należy, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu wygasa z upływem 6 miesięcy od dnia ustania członkostwa z innych przyczyn niż śmierć członka, chyba że członek przed upływem tego terminu dokona zbycia prawa, a jeden z nabywców złoży deklarację członkowską. W tym wypadku prawo wygasa, gdy odmowa przyjęcia tej osoby na członka spółdzielni stanie się ostateczna, a od dnia ustania członkostwa upłynęło 6 miesięcy. Nabywca może, w ciągu 3 miesięcy od dnia doręczenia mu zawiadomienia o ostatecznej odmowie spółdzielni, wystąpić do sądu o nakazanie przyjęcia go w poczet członków spółdzielni. Na podstawie przytoczonych powyżej okoliczności, fakt wykluczenia Pana ze spółdzielni w zasadzie nie powinien być przeszkodą w zbyciu własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu. Jednak pamiętać należy, ze po pływie 6 miesięcy przysługujące Panu własnościowe prawo do lokalu wygaśnie, jeżeli do tego czasu nie zostanie Pan z powrotem przyjęty w poczet członków spółdzielni, lub jeżeli do tego czasu nie dokona Pan skutecznego zbycia tego prawa.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.