Archiwum porady prawne
-
Wstąpienie w stosunek najmu lokalu kwaterunkowego
Czy mam prawo wstąpić w stosunek najmu lokalu po śmierci mojej babci, jeżeli byłem zameldowany celem sprawowania opieki. Dotyczy mieszkania kwaterunkowego.
-
Wymeldowanie lokatora
Czy właściciel mieszkania może wymeldować osobę zameldowaną na pobyt stały?
-
Ustalenie wysokości czynszu regulowanego
W jaki sposób ustala się wysokość czynszu regulowanego?
-
Rejestr dotyczący wysokości czynszu regulowanego
Ustawa o ochronie praw lokatorów... wskazuje, że czynsz wolny może być stosowany po 31 XII 2004 r., do tego czasu jednak właściciele lokali, którzy je wynajmują mają swobodę w ustalaniu czynszu (...)
-
Wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego
Czy rodzinę z 3 letnim dzieckiem można eksmitować na bruk, lokal jaki posiadają to mieszkanie w TBS do którego dołożyli 30% jego wartości z własnych środków -co będzie z tymi pieniędzmi jest (...)
-
Pomoc państwa w budownictwie mieszkaniowym
W jakiej wysokości (i od czego) przewiduje odliczenia projekt ustawy o kompensacie wydatków mieszkaniowych dla inwestorów indywidualnych?
-
Kompensata wydatków mieszkaniowych
Jakie ulgi przewiduje projekt ustawy o kompensacie wydatków mieszkaniowych?
-
Eksmisja i uprawnienia eksmitowanego
Czy sąd może orzec eksmisję wobec mnie za niepłacenie czynszu przez jakiż okres (teraz od 4 miesięcy już go opłacam regularnie). Mam żonę, troje dzieci w tym jedno z orzeczeniem o niepełnosprawności (...)
-
Podwyższenie stawki czynszu regulowanego
Mam problem z lokatorami na czynszu regulowanym w kamienicy. Przez ponad rok nie dawałem podwyżek (czynsz 3.72/m2), a od września tego roku podniosłem czynsz zgodnie z ustawą na 5,72 zł/m2. Dostałem (...)
-
Żądanie zwrotu udzielonej bonifikaty
Pani X zamierza zbyć mieszkanie wykupione 2 lata temu od gminy, bo chce poprawić sobie warunki życia (ma dwie dorosłe córki i M2 34m). W przepisach i w akcie notarialnym jest zapis, że gmina może (...)
-
Wysokość dodatku mieszkaniowego
Ile wynosi dodatek mieszkaniowy?
-
Podstawy pobierania dodatku mieszkaniowego
W naszej małej, 50 - rodzinnej spółdzielni mieszkaniowej doszło do przykrego incydentu. Prezes SM szykanuje jedną z najuboższych rodzin, powiadamiając ZGM, iż owa rodzina nie posiada od dwóch (...)
-
Przekształcenie lokalu na własność
Wniosek o przekształcenie spółdzielczego prawa lokatorskiego w odrębną własność złożyłem 9.04.2001 r. (zgodnie z art. 12 i art. 46 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych). Spółdzielnia w (...)
-
Ustanie członkostwa w spółdzielni
Ogłoszona była licytacja komornicza spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego należącego do dłużnika. Przed licytacją Spółdzielnia podjęła uchwalę o pozbawieniu członkostwa (...)
-
Waloryzacja kaucji mieszkaniowej
W jaki sposób wypłacać kaucje mieszkaniowe po waloryzacji, wpłacone przed 1994 rokiem?
-
Wykluczenie ze spółdzielni a prawo do lokalu
Jakie są konsekwencje wykluczenia członka spółdzielni mieszkaniowej w przypadku, gdy jest to własnościowe prawo do lokalu (mieszkanie w całości zapłacone)?
-
Wyższe stawki czynszu za lokal użytkowy
Kupiłem od spółdzielni lokal użytkowy umieszczony na parterze budynku mieszkalnego (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego). Spółdzielnia ustaliła dla lokali użytkowych stawkę (...)
-
Członkostwo a płacenie czynszu
Licytant zakupił w drodze licytacji sądowej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Zostało ono przysądzone nabywcy 1 listopada. Licytant złożył w Spółdzielni deklarację członkowską (...)
-
Spółdzielcze własnościowe prawo w spadku
Trzy osoby otrzymały własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu w drodze nabycia spadku (posiadają stwierdzenie nabycia spadku). Wyznaczyli pełnomocnika, ale żadna z tych osób nie chce wstąpić (...)
-
Spółdzielcze własnościowe prawo a członkostwo
Licytant nabył na licytacji sądowej spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania. Czy spółdzielnia ma prawo żądać od nabywcy wniesienia opłaty członkowskiej? Czy jeśli nabywca chciałby (...)
-
Informacja o podstawie zmiany wysokości czynszu
Czy osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej wynajmująca lokale mieszkalne ma ustawowy obowiązek do powiadamiania na piśmie najemców tychże lokali o podstawach prawnych ustalenia (...)
-
Ustalanie czynszu w lokalu z przydziału
Problem dotyczy domu wielomieszkaniowego, będącego od 1945 r. do lat 90. pod tzw. szczególnym trybem najmu (kwaterunkiem). Jest on własnością osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej. (...)
-
Ustalenie wysokości czynszu za lokal mieszkalny
W zrzeszeniu właścicieli nieruchomości od radcy prawnego otrzymałem odpowiedź, że czynsz najmu nie może przekroczyć 3% rocznie wartości odtworzeniowej lokalu ustalonej na podstawie publikowanej (...)
-
Regulacja prawna zmian wysokości czynszu
Którzy lokatorzy są objęci ochroną czynszu w budynkach będących własnością osób fizycznych?
-
Wykluczenie ze spółdzielni a prawo do lokalu
Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Powstało zadłużenie czynszowe w tymże lokalu. Rada nadzorcza spółdzielni pozbawiła mnie członkostwa w spółdzielni z powodu (...)
-
Adaptacja strychu nad mieszkaniem
Posiadam własnościowe prawo do lokalu (60m2), chciałbym zaadoptować strych znajdujący sie nad moim mieszkaniem. W ten sposób powiększyłabym mieszkanie o około 40m2. Co powinnam zrobić, aby tego (...)
-
Wynagrodzenie zarządcy
Zgodnie z art. 28 ustawy o własności lokali właściciel lokalu pełniący obowiązki członka zarządu może żądać od wspólnoty wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi pracy. Wówczas (...)
-
Samowolne powiększenie lokalu
Kupiłam spółdzielcze mieszkanie z samowolą budowlaną, tzn. zabudowano część korytarza. W tej chwil chcę to zalegalizować. Spółdzielnia wymaga zgody sąsiadów, z którą mam kłopot. Jak inaczej (...)
-
Podział spółdzielni
W dniu 9 stycznia 2003 r. został złożony do spółdzielni mieszkaniowej wniosek części mieszkańców osiedla o zwołanie zgromadzenia przedstawicieli w celu dokonania podziału dotychczasowej spółdzielni. (...)
-
Zarząd z licencją
Czy w wybranym Zarządzie wg nowego Art.20.1 ustawy o własności lokali musi znaleźć się osoba z licencją na zarządzanie nieruchomościami jeżeli Wspólnota podpisałaby np. Umowę na administrowanie (...)
-
Dowód wpłaty kaucji
Po wykupieniu mieszkania na własność od gminy staram sie o zwrot wpłaconej kaucji przed 40 laty. Gmina żąda dowodu wpłaty. Ja posiadam zaświadczenie o dokonanej wpłacie kaucji (z podaną wysokością (...)
-
Wspólny wniosek o przewłaszczenie lokalu
Czy wniosek o ustanowienie odrębnej własności lokalu złożony do zarządu spółdzielni musi być podpisany przez oboje małżonków? Jeżeli tak to, z czego wynika taki obowiązek?
-
Eksmisja a lokal socjalny
Co mają zrobić wierzyciel i komornik, jeżeli wydany wyrok eksmisyjny po wejściu w życie ustawy o ochronie praw lokatorów nie zawiera w swej treści roztrzygnięcia co do prawa do lokalu socjalnego? (...)
-
Zasady zmiany czynszu
Jakie są zasady zmiany czynszu ?
-
Przedłużenie umowy najmu na rok
Wynajmuję lokal (mieszkanie spółdzielczo-własnościowe) na podstawie umowy na okres 3 letni-od 6.11.2001. Jednocześnie, zgodnie z publikacjami zawartymi w Gazecie Prawnej, zawarłem z lokatorką (...)
-
Ochrona lokatorów-prawa i obowiązki stron
Jak (w związku z obowiązującą ustawą o ochronie lokatorów) wyglądają prawa i obowiązki najemcy i wynajmującego? Po zmianie KC (który w dzisiejszym kształcie reguluje tylko stosunek najmu lokalu (...)
-
Równoważnik dla strażaka za brak lokalu
Jestem pracownikiem Państwowej Straży Pożarnej, do niedawna otrzymywałem ekwiwalent za brak mieszkania, które należy się każdemu funkcjonariuszowi (mieszkań tych jednak brak). Rodzice w trosce (...)
-
Obowiązek dostarczenia lokalu przez gminę
Jestem współwłaścicielem kamienicy i sprawuję zarząd nią bo reszta współwłaścicieli nie żyje i brak spadkobierców. Zaraz po wejściu nowej ustawy wypowiedziałem najem z trzyletnim okresem (...)
-
Odwołanie od decyzji zarządu
Zarząd spółdzielni mieszkaniowej, wyręczając sąd, ustalił istnienie stosunku prawnego lub prawa w ten sposób, że nie uznając skuteczności wyborów przedstawicieli członków w grupach członkowskich (...)
-
Podwyższenie czynszu w lokalu
Jak wysoko można podwyższyć czynsz za najem lokalu mieszkalnego w domu prywatnym w centrum gminy o powierzchni ok. 50 m2 (woda miejska, energia elektryczna, ogrzewanie węglem), jeżeli do tej pory (...)