Wypowiedzenie najmu przez gminę
Pytanie:
"Po śmierci ojca, byłem jedyną osobą, która zamieszkiwała i była zameldowana w mieszkaniu należącym do gminy. Wystąpiłem do gminy z wnioskiem o wstąpienie w stosunek najmu tego mieszkania i gmina podpisała ze mną umowę najmu, wiedząc, że posiadam tytuł prawny do innego mieszkania spółdzielczego, który nabyłem razem z żoną. Nie ukrywałem tego przed gminą, gdyż uzasadniłem, że nie mieszkam z żoną od dwóch lat i planujemy wystąpić do Sądu o separację bądź rozwód. Będąc głównym najemcą, złożyłem podanie do gminy o wykupienie tego mieszkania i po tym fakcie gmina odpisała mi, że chce skorzystać z prawa wypowiedzenia mi najmu. Proszę o poradę co powinienem zrobić, żeby utrzymać prawo bycia głównym najemcą?"
Odpowiedź prawnika: Wypowiedzenie najmu przez gminę
Prawo wypowiedzenia umowy najmu ze względu na przysługujące najemcy prawo do innego lokalu położonego w tej samej lub pobliskiej miejscowości, który to lokal spełnia co najmniej warunki odpowiadające warunkom lokalu zamiennego nie jest ograniczone jakimkolwiek terminem. Fakt, iż gmina wcześniej wiedziała, że przysługuje Panu inny lokal nie odbiera jej prawa do wypowiedzenia Panu najmu. W obecnej sytuacji należy próbować porozumieć się z gminą i przedstawić jej sytuację. W ewentualnym wyroku rozwodowym może Pan przecież utracić prawo do mieszkania spółdzielczego lub ewentualnie się go zrzec. Aby zachować prawo do lokalu należy zrzec się prawa do mieszkania spółdzielczego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?