e-prawnik.pl Porady prawne

Wysokość dodatku mieszkaniowego

Pytanie:

Ile wynosi dodatek mieszkaniowy?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Wysokość dodatku mieszkaniowego

21.7.2004

Zgodnie z postanowieniami ustawy o dodatkach mieszkaniowych, wysokość dodatku mieszkaniowego stanowi różnicę między wydatkami poniesionymi przez osobę ubiegającą się o dodatek mieszkaniowy; wydatkami takimi są świadczenia okresowe ponoszone przez gospodarstwo domowe w związku z zajmowaniem lokalu mieszkalnego (np. czynsz czy opłaty za świadczenia związane z eksploatacją lokalu mieszkalnego), przypadającymi na normatywną powierzchnię użytkową zajmowanego lokalu mieszkalnego, a kwotą stanowiącą wydatki poniesione przez osobę otrzymującą dodatek wysokości:

  • 15% dochodów gospodarstwa domowego - w gospodarstwie jednoosobowym,
  • 12% dochodów gospodarstwa domowego - w gospodarstwie 2-4-osobowym, 
  • 10% dochodów gospodarstwa domowego - w gospodarstwie 5-osobowym i większym.

Jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego jest wyższy od 175% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym lub 125% tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym i kwota nadwyżki nie przekracza wysokości dodatku mieszkaniowego, należny dodatek mieszkaniowy obniża się o tę kwotę. Wysokość dodatku mieszkaniowego nie może przekraczać 70 % wydatków przypadających na normatywną powierzchnię zajmowanego lokalu mieszkalnego lub 70% faktycznych wydatków ponoszonych za lokal mieszkalny, jeżeli powierzchnia tego lokalu jest mniejsza lub równa normatywnej powierzchni (pojęcie normatywnej powierzchni znajduje się w ustawie o dodatkach mieszkaniowych - art. 5 ust. 1 ustawy).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (3)

Re: Wysokość dodatku mieszkaniowego

kasia

18.4.2012 13:45:23

Re: Wysokość dodatku mieszkaniowego

jestem samotna matka wychowuje troje dzieci moj miesieczny dochod to 1400 zl.czynsz 800 zl ,gaz i prad 300 zl + 80 za wywoz smieci + 90 za wode razem to 1270 zl. ile moge otrzymac dodatku?

Re: Wysokość dodatku mieszkaniowego

Joanna

22.2.2012 21:25:36

Re: Wysokość dodatku mieszkaniowego

Mama pytanie jak idzie dostac dodatek do mieszkania wlasnosciowego moi rodzice mieszkajom sami majom mieszkanie m 5 czyli cztery pokoje i kuchnia lazienka i wc. W dom som sami siostry mieszkajom poza domem ale niesom wymeldowane.mama ma emerytury 840zl z tego placi 700 zl czynszu co zrobic zeby dostala dodatek do mieszkania prosze o pomoc. pozdrawiam Joanna

Re: Wysokość dodatku mieszkaniowego

kaja

27.9.2011 19:26:18

Re: Wysokość dodatku mieszkaniowego

jestem samotna matka wychowuje dwoje dzieci nasz miesieczny dochod wyniosl 1771 zl.czynsz wynosi 500 zl plus ogrzewanie 207 + 70 za wywoz smieci + 80 za wode razem koszty wynosza 887zl ile moge otrzymac dodatku?

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ