Wspólny wniosek o przewłaszczenie lokalu
Pytanie:
"Czy wniosek o ustanowienie odrębnej własności lokalu złożony do zarządu spółdzielni musi być podpisany przez oboje małżonków? Jeżeli tak to, z czego wynika taki obowiązek?"
Odpowiedź prawnika: Wspólny wniosek o przewłaszczenie lokalu
Odpowiedź na zadane pytanie zależy od sytuacji faktycznej. Jeżeli ustanowienie odrębnej własności lokalu następuje w wyniku przekształcenia przysługującego już prawa spółdzielczego sytuacja wygląda następująco: Wniosek o ustanowienie odrębnej własności lokalu w spółdzielni mieszkaniowej powinien złożyć członek spółdzielni. Zasada obowiązująca w prawie spółdzielczym jest taka, iż członkiem spółdzielni może być tylko jedna osoba, której przysługuje prawo spółdzielcze. Jednakże w przypadku małżonków mamy do czynienia z odstępstwem od tej zasady polegające na tym, że członkami spółdzielni mogą być obydwoje małżonkowie, chociażby prawo spółdzielcze przysługiwało tylko jednemu z nich. Wniosek o przekształcenie prawa spółdzielczego powinien złożyć ten członek spółdzielni, któremu przysługuje prawo spółdzielcze (art. 12 ust. 1 - w przypadku przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz art. 17 [14] ust. 1 - w przypadku własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego). Jeżeli więc prawo spółdzielcze przysługuje wspólnie małżonkom i są jednocześnie obydwoje członkami spółdzielni, wniosek musi być wspólny. Jednakże jeżeli prawo spółdzielcze przysługuje obydwu małżonkom, a członkiem spółdzielni jest tylko jeden z nich, przekształcenie prawa spółdzielczego stanowi czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu majątkiem wspólnym i na czynność tą muszą wyrazić zgodę obydwoje małżonkowie. Wymóg ten wynika z art. 36 par. 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jeżeli natomiast małżonkom nie przysługiwało wcześniej spółdzielcze prawo (własnościowe lub lokatorskie), wniosek także musi być wspólny, gdyż podobnie, jest to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu majątkiem wspólnym. Brak konieczności uzyskania zgody obydwojga małżonków dotyczyłby jedynie takiej sytuacji, w której pomiędzy małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa i wniosek dotyczy majątku odrębnego jednego z małżonków.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?