Równoważnik dla strażaka za brak lokalu

Pytanie:

Jestem pracownikiem Państwowej Straży Pożarnej, do niedawna otrzymywałem ekwiwalent za brak mieszkania, które należy się każdemu funkcjonariuszowi (mieszkań tych jednak brak). Rodzice w trosce o moją przyszłość, podarowali mi w darowiźnie mieszkanie spółdzielcze w bloku. W pracy zabrano mi ekwiwalent. Wiem że w przypadku kupna mieszkania dostałbym jednorazowy dodatek wynoszący około 3 tyś na członka rodziny. Czy w moim przypadku (darowizny) nic mi się nie należy?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 74 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej strażakowi mianowanemu na stałe przysługuje prawo do lokalu mieszkalnego w miejscowości, w której pełni służbę, lub w miejscowości pobliskiej, z uwzględnieniem liczby członków rodziny oraz ich uprawnień. Jeżeli jednak strażak nie otrzymał takiego mieszkania w miejscu pełnienia służby albo w miejscowości pobliskiej na podstawie decyzji administracyjnej o przydziale mieszkania, będzie mu przysługiwał równoważnik pieniężny (czyli ekwiwalent za brak mieszkania). Równoważnik pieniężny za brak lokalu mieszkalnego nie będzie jednak przysługiwał strażakowi, który jest już posiadaczem spółdzielczego lokalu mieszkalnego. W związku z tym w przypadku podarowania Panu mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej przez Pana rodziców utracił Pan prawo do otrzymania takiego równoważnika (ekwiwalentu pieniężnego) za brak mieszkania. Zgodnie zaś z rozporządzeniem MSWiA z dnia 10 stycznia 1998 r. w sprawie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu dla strażaków Państwowej Służby Pożarnej możliwe jest ponadto przyznanie strażakowi pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego w spółdzielni, jeżeli nie otrzymał takiego lokalu w drodze decyzji administracyjnej o jego przydziale. "Uzyskanie lokalu mieszkalnego" przez strażaka nie należy jednak interpretować rozszerzająco. Chodzi tutaj przede wszystkim o nabycie, kupno takiego mieszkania, a nie o uzyskanie go na drodze darowiny. W związku z tym w przypadku podarowania Panu mieszkania nie otrzyma Pan również pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (8)

Przemek

13.9.2016 17:12:57

Re: Równoważnik dla strażaka za brak lokalu

Czegoś tutaj nie rozumiem..dlaczego darowizna tego nie obejmuje czy "nabycie" musi być za pieniądze?gdzie to jest napisane? Przecież przeniesienie własności nastąpiło aktem notarialnym, czyli nabyłem je na własność a własność to już w ogóle nigdzie nie jest napisane że musi być tylko za pieniądze.

pawel

27.2.2016 12:33:5

Re: Równoważnik dla strażaka za brak lokalu

Ja chciałbym się odnieść do tego samego przypadku jak wyżej, jestem w służbie stałej i pobieram równoważnik za brak lokalu i jeśli wkrótce otrzymałbym w spadku(w wyniku bezpłatnego zniesienia współwłasności nieruchomości, działu spadku) mieszkanie w bloku o powierzchni !! nie odpowiadające przysługującym normom zaludnienienia a tak mówi ustawa o psp czyli od 7 do 10m2 powierzchni mieszkalnej(powierzchnia pokoi) na członka rodziny to czy dalej przysługuje mi równoważnik za brak lokalu?? przykład: powierzchnia pokoi wynosi 26m2 na czterech członków rodziny a zgodnie z normami powinno przypadać minimum 28m2 (4x7=28) a więc pytam czy należy mi sie równoważnik za brak lokalu? czy mają znaczenie normy zaludnienia ?

j23

27.1.2015 14:8:33

Re: Równoważnik dla strażaka za brak lokalu

witam posiadam działkę ponad 30a jestem podoficerem psp czy mogę dostać jednorazową doplatę na poczet budowy domu

jarek

5.10.2014 14:17:44

Re: Równoważnik dla strażaka za brak lokalu

Witam,proszę o odpowiedż czy należy mi się równoważnik za brak mieszkania gdyż posiadam dom,natomiast mieszkam we wsi,w której niema przystanku,a najbliższy jest w następnnej miejscowości oddalonej o trzy kilometry.Dojazd do pracy przekracza dwie godziny.Czy to jest w takim razie miejscowośc niepobliska.

jjj

25.6.2012 20:53:16

Re: Równoważnik dla strażaka za brak lokalu

Witam mam również pytanie o równoważnik za brak lokalu, otóż od ponad 3 lat jestem w służbie stałej i równoważnik ten jest mi wypłacany ale nie w każdym miesiącu, tzn. przez te 3 lata komenda mi nie wypłaciła za 5 miesięcy, a teraz od 3 miesiecy nie jest wypłacany, byłem u księgowej i mówi że będzie płacić ale czy jest to zgodne z prawem? takie zaległości??

Sly

20.11.2011 14:34:51

Re: Równoważnik dla strażaka za brak lokalu

Czy to prawda, że powyżej 10 grupy zaszeregowania strażakowi należy się dodatek mieszkaniowy podwójny tzn. taki jak na 2 osoby???

okradziony przez

30.5.2010 19:55:24

Re: Równoważnik dla strażaka za brak lokalu

To zależy od komendy w której pełnisz służbę ,w podlaskiem niezgodnie z prawem odebrano równoważnik wszystkim strażakom ,najmądrzejsi poszli z tym do sądu i wygrali ,a chołota dostała po medalu i książce na dzien strażaka,powiem krótko pisz oswiadczenie mieszkaniowe i domagaj się w nim równoważnika za brak nawet jesli będą Ci mowic ze a po co ,a sie nie należy ,po złożeniu oswiadczenia komendant ma tam jakis czas na wydanie decyzji o przyznaniu rownowaznika badz odmowie wypłaty,jak nie będzie chciał płacic odwołaj sie od decyzji do komendanta wojewodzkiego,on tez Tobie nie zapłaci ale będziesz miał mozliwosc odwołania sie do wojewodzkiego sądu administracyjnego,odwołaj się,sąd uchyli decyzję powiatowego i wojewodzkiego i kaze zapłacic z odsetkami karnymi.Powodzenia

Sławek

3.10.2009 13:21:35

Re: Równoważnik dla strażaka za brak lokalu

Dzień Dobry! Mam dwa pytania. Jeżeli ja i moja żona nie posiadamy tytułu do żadnego lokalu ani nieruchomości , ja jestem zameldowany pod innym adresem niż żona , to czy należy mi się równoważnik za brak lokalu? Jestem już strażakiem mianowanym na stałe. Czy świadczenie to należało się już podczas pełnienia służby przygotowawczej, jeżeli tak, to czy należy się wyrównanie? Pozdrawiam.

Pokaż wszystkie komentarze (8)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: