Wykup mieszkania za 3% wartości po wyroku TK

Pytanie:

"W dniu 15 maja 2001 r złożyłem w spółdzielni wniosek o przekształcenie mieszkania spółdzielczego lokatorskiego w odrębną własność. Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa pozwalająca na wykupienie mieszkania za 3% wartości rynkowej mieszkania jest niezgodna z konstytucją. Chciałbym się dowiedzieć, od kiedy wyrok TK wejdzie w życie i stanie się obowiązujący? Co z wnioskami złożonymi przed terminem wejścia w życie wyroku TK? Czy wszyscy, którzy zdążyli złożyć wniosek w czasie kiedy ustawa jeszcze obowiązywała tzn. od 24 kwietnia do dnia wejścia w życie wyroku TK, będą mogli wykupić mieszkanie za 3% wartości? Czy też wyrok TK działa wstecz i powoduje, że ustawa już od 24 kwietnia jest niezgodna z konstytucją?"

Odpowiedź prawnika: Wykup mieszkania za 3% wartości po wyroku TK

Osoby zajmujące spółdzielcze lokatorskie mieszkania nie będą mogły wykupić ich za 3 % wartości rynkowej, ponieważ TK uchylił przepis obowiązującej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która przyznawała lokatorom przywileje przy przekształcaniu mieszkań lokatorskich w pełną własność. Zakwestionowany przez Trybunał przepis przestał obowiązywać z chwilą opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw, tj. 2001.06.09. Niestety, osoby które złożyły wcześniej wniosek o wykup mieszkania za 3 %, nie będą mogły go wykupić za taką wartość.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika