Odwołanie od decyzji zarządu
Pytanie:
"Zarząd spółdzielni mieszkaniowej, wyręczając sąd, ustalił istnienie stosunku prawnego lub prawa w ten sposób, że nie uznając skuteczności wyborów przedstawicieli członków w grupach członkowskich zwołał zebranie przedstawicieli członków z udziałem wyłącznie dotychczasowych (starych) przedstawicieli członków. Aby wyczerpać procedury, winienem w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym złożyć wniosek-zażalenie do rady nadzorczej, a następnie (ewentualnie) do Zebrania Przedstawicieli Członków. zebranie przedstawicieli ma w moim odczuciu niejasny status prawny. Zebranie to ma w porządku obrad m.in. odwołanie rady nadzorczej i ponowne powołanie nowej (OK statut). Moim zdaniem wówczas również rada nadzorcza będzie miała niejasny status prawny, bo wybrana w nieskutecznym prawnie zebraniu. Nadmieniam, że zebranie przedstawicieli członków, zgodnie z naszym statutem, jest ostatecznym organem orzekającym. Czy w takim przypadku złożenie pozwu bezpośrednio do sądu z pominięciem postępowania wewnątrzspółdzielczego może być powodem oddalenia pozwu? W analogicznym, znanym mi przypadku, zastosowanie wewnątrzspółdzielcze postępowań zakończyło się "tragicznie"."
Odpowiedź prawnika: Odwołanie od decyzji zarządu
Jak wskazuje Pan/i na początku wypowiedzi: "Aby wyczerpać procedury, winienem w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym złożyć wniosek-zażalenie do rady nadzorczej, a następnie (ewentualnie) do zebrania przedstawicieli członków". Jeżeli statut spółdzielni przewiduje postępowanie wewnątrzspółdzielcze, to należy z niego skorzystać przed złożeniem pozwu do sądu. Należy podkreślić, że ustalenia i rozstrzygnięcia z postępowania wewnątrzspółdzielczego nie są wiążące dla sądu. Jedyne co w takiej sytuacji wiąże sąd, to sprawdzenie czy nastąpiła próba porozumienia między stronami konfliktu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?