Prawo do innego lokalu a lokal kwaterunkowy

Pytanie:

"Od 13 lat mój mąż jest najemcą mieszkania kwaterunkowego, w którym nie jestem zameldowana i nie mieszkam. Ja posiadam swoje własne mieszkanie spółdzielcze typu własnościowego, które nabyłam przed zawarciem związku małżeńskiego. Ślub wzięliśmy przed 7 miesiącami. Cały problem pojawił się w chwili, gdy mąż chciał załatwić zamianę swojego mieszkania na inne kwaterunkowe. W gminie zażądano ode mnie złożenia oświadczenia, że nie posiadam innego mieszkania. Czy chodzi tu o oświadczenie, że nie posiadam innego mieszkania kwaterunkowego czy w ogóle jakiekolwiek mieszkania (kwaterunkowego, spółdzielczego, własnościowego). Czy w tych okolicznościach, że ja posiadam mieszkanie, gmina może pozbawić męża zajmowanego przez niego mieszkania?"

Odpowiedź prawnika: Prawo do innego lokalu a lokal kwaterunkowy

Gminie chodzi zapewne o oświadczenie, iż współmałżonek nie posiada tytułu prawnego do innego lokalu w tej samej lub pobliskiej miejscowości. Tytuł prawny należy rozumieć szeroko, zarówno najem, jak i spółdzielcze prawo do lokalu czy też własność. Gmina oczekuje tego oświadczenia w związku z przepisem art. 32 ust. 2 Ustawy o najmie lokali, który daje możliwość wypowiedzenia umowy najmu, w przypadku jeżeli najemcy lub jego małżonkowi przysługuje tytuł prawny do innego lokalu w tej samej lub pobliskiej miejscowości. Od tej zasady istnieje wyjątek przewidziany w art. 56 ust.8, który stanowi, że niedopuszczalne jest takie wypowiedzenie, jeżeli jeden ze współmałżonków co prawda posiada tytuł prawny do innego lokalu, ale lokal ten jest zajęty przez innego najemcę uprawnionego do opłacania czynszu regulowanego.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • genzo www.mokotów 2012-10-02 14:39:27

    jak wszystkow Polsce handel kwaterunkiem- jest powszechny ale prawo tu obowiązuje tylko dla nielicznych!!!! nie jest utalone nic i tylko korumpujący pracowników samorządowych okradają najemców z prawami do własności lokali po skarbie państwa! niestety nie ma żadnego miejsca w tym bogatym urzędowym bagnie, które mogłoby prawnie regulowaćte prawa własności i o kontrolę też nie ubiegajcie się bo to utopia! złodziej kontroluje samego siebie ot rzeczywistość, a w sądach w imię prawa- przestępcy dają nas krzywdzić! zmieńmy słownik polski - wszystko co ci przysługuje ma inne nazwy niż je rozumiesz! kabaret warszawski to jedyna nazwa dla władz w cudzysłowiu - warszawskich!

  • STANISŁAW 2012-09-02 03:30:45

    A CO WTEDY GDY JEDNO Z MAŁŻONKÓW PRZYJMIE DAROWIZNĘ W POSTACI NIERUCHOMOŚCI ZAMIESZKAŁEJ PRZEZ DARCZYŃCĘ I ZŁOŻY OŚWIADCZENIE O ODRĘBNOŚCI MAJĄTKOWEJ?CZY MAŁŻONEK BĘDZIE MÓGŁ ZACHOWAĆ PRAWO DO ZAJMOWANIA MIESZKANIA KOMUNALNEGO?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika