Przedłużenie umowy najmu na rok
Pytanie:
"Wynajmuję lokal (mieszkanie spółdzielczo-własnościowe) na podstawie umowy na okres 3 letni-od 6.11.2001. Jednocześnie, zgodnie z publikacjami zawartymi w Gazecie Prawnej, zawarłem z lokatorką porozumienie, iż wyprowadzi się ona z dniem 6.11.2002. Czy ma ono moc prawną? W związku z tym, czy lokatorka musi wyprowadzić się dnia 6.11.2002? Gdy zdecydowałbym się zostawić lokatorkę na następny rok, to czy mam podpisać z nią nową umowę, czy też następne porozumienie, albo może wstrzymać się do nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatora?"
Odpowiedź prawnika: Przedłużenie umowy najmu na rok
Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego umowa o odpłatne używanie lokalu, z wyjątkiem lokalu socjalnego, może być zawarta na czas nieoznaczony lub na czas oznaczony nie krótszy niż 3 lata. W razie zawarcia umowy na czas krótszy niż 3 lata umowę uważa się za zawartą na czas nieoznaczony. Oznacza to, że nawet jeżeli umowę zawrze się na rok, to i tak w świetle prawa jest to umowa zawarta na okres trzech lat. Wskazane przez Pana/ią porozumienie jest w istocie zmianą umowy (na okres roczny), która to zmiana jest sprzeczna z ustawą, albo co najmniej zmierza do obejścia prawa, a co za tym idzie jest nieważne. Tym samym nadal wiąże Pana/ią trzyletnia umowa. Jedynym sposobem wcześniejszego rozwiązania stosunku najmu (w przytoczonych okolicznościach) byłoby rozwiązanie umowy na podstawie porozumienia stron. A zatem lokatorka nie musi wyprowadzać się po roku od zawarcia umowy, ale dopiero po trzech latach. Nie trzeba podpisywać kolejnej umowy, gdyż obowiązująca wiąże przez trzy lata.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?