Wykorzystanie środków z funduszu remontowego

Pytanie:

"Jesteśmy członkami spółdzielni mieszkaniowej, posiadaczami spółdzielczych własnościowych praw do lokali położonych w jednym z budynków. Od 1997 roku wpłacamy na fundusz remontowy kwoty o znaczącej wysokości. Zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych nasze wpłaty wpływają na oddzielny fundusz remontowy. Nasz budynek nie podlegał żadnym remontom. W jaki sposób, przenosząc na naszą rzecz własność wszystkich lokali w w/w budynku, możemy skorzystać z funduszu remontowego zgromadzonego przez nas w ramach w/w wpłat?"

Odpowiedź prawnika: Wykorzystanie środków z funduszu remontowego

Ustanowienie na Państwa rzecz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie powoduje automatycznie ustania członkostwa w spółdzielni. Zarząd budynkiem nadal będzie spoczywał w rękach spółdzielni. Zgodnie z prawem spółdzielczym, każdy członek ma prawo do korzystania ze świadczeń spółdzielni określonych w statucie. Statut powinien określać obowiązki spółdzielni w zakresie utrzymania i remontów budynków, pomieszczeń czy urządzeń służących ogółowi mieszkańców. W związku z tym, członkowie spółdzielni mogą zwracać się do spółdzielni z żądaniem wykonania prac związanych z koniecznością przeprowadzenia remontów. Członkowie spółdzielni mogą również dowiadywać się od organów spółdzielni o planowanych w najbliższym czasie pracach remontowych i ewentualnie starać się wpłynąć na decyzję organów o przeprowadzeniu niezbędnych remontów. W obecnym stanie prawnym barak jest konkretnych przepisów przyznających członkom spółdzielni roszczenie o wykonanie koniecznych prac remontowych.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika