Wykorzystywanie wizerunku zmarłych aktorów

Pytanie:

"Tworzę program komputerowy. Czy mogę w nim użyć wizerunek aktorów, którzy umarli dawniej niż 25 lat bez zgody ich spadkobierców? Czy mogę w nim użyć zdjęcia znanych samochodów bez pytania producenta o zgodę?"

Odpowiedź prawnika: Wykorzystywanie wizerunku zmarłych aktorów

Zgodnie z art. 81 ust. 2 pkt 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych. Z roszczeniami z tytułu ochrony wizerunku nie można występować po upływie 20 lat od śmierci osoby przedstawianej. Dlatego też może Pan/i użyć wizerunków osób, które zmarły ponad 20 lat temu bez konieczności uzyskania zgody ich spadkobierców. Jeżeli chodzi o samochody, możliwość użycia ich zdjęć nie wymaga uzyskania odrębnej zgody producenta samochodu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika