Wykroczenie z art. 107 Kodeksu wykroczeń, nazywane złośliwym niepokojeniem
Pytanie:
"Na czym polega wykroczenie z art. 107 Kodeksu wykroczeń, nazywane złośliwym niepokojeniem?"
Odpowiedź prawnika: Wykroczenie z art. 107 Kodeksu wykroczeń, nazywane złośliwym niepokojeniem
Przepis ten stanowi, że „Kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany”.Niepokojenie polega na doprowadzeniu do powstania u osoby niepokojonej uczucia obawy, może polegać na naruszeniu spokoju i równowagi psychicznej, wywołaniu uczucia gniewu, złości, niesmaku lub oburzenia. Może polegać np. na natarczywym, wielokrotnym dzwonieniu do drugiej osoby bez potrzeby (zob. M. Siewierski, Kodeks karny…, s. 507; M. Kulczycki, J. Zduńczyk, O nowym…, s. 152-153; I. Śmietanka, w: J. Bafia, D. Egierska, I. Śmietanka, Kodeks…, s. 250). Dla bytu wykroczenia istotne jest, że wprowadzenie w błąd albo niepokojenie ma się charakteryzować złośliwością po stronie sprawcy. Złośliwe będzie takie zachowanie, które ma na celu sprawienie innej osobie przykrości. Wyrządzenie przykrości jest elementem zachowania sprawcy, który podejmuje zabronione zachowanie „w celu dokuczenia” innej osobie.
Złośliwością będzie chęć wyrządzenia komuś przykrości, wyprowadzenie z równowagi. Dla bytu komentowanego wykroczenia istotne jest, aby sprawca nie tylko wprowadzał w błąd lub w inny sposób niepokoił drugą osobę, ale by robił to w sposób złośliwy w celu jej dokuczenia (Bolesław Kurzępa Kodeks wykroczeń. Komentarz Warszawa 2008 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie I) ss. 568).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?