Wymeldowanie awanturującego się męża

Pytanie klienta:

""Pani X żyje od wielu lat w konflikcie z mężem, mąż nie łoży na rodzinę, nie dokonuje żadnych opłat mieszkaniowych, pozostaje na wyłącznym utrzymaniu żony, nadużywa alkoholu i jest sprawcą przemocy w rodzinie, ma wyrok w zawieszeniu. Rodzina zajmuje mieszkanie własnościowe, oboje małżonkowie są współwłaścicielami mieszkania. Czy żona może wymeldować męża bez jego zgody?""

Odpowiedź prawnika:

Wymeldowanie danej osoby z mieszkania bez jej zgody jest możliwe, ale wyłącznie wtedy, gdy osoba ta rzeczywiÅ›cie już tam nie mieszka. Wymeldowanie jest bowiem dopeÅ‚nieniem obowiÄ…zku administracyjnego i ma na celu potwierdzenie stanu faktycznego, czyli że ktoÅ› zamieszkuje w danym lokalu albo siÄ™ z niego wyprowadziÅ‚. Nie można wymeldować osoby, która nadal zamieszkuje w lokalu. Nie można wiec wymeldować takiej osoby, a później żądać, by siÄ™ wyprowadziÅ‚a.  

Jeżeli jednak żona wniesie sprawę o rozwód, może złożyć wniosek, by sąd rozstrzygnął o korzystaniu ze wspólnego mieszkania na czas orzekania o rozwodzie. Sąd wydaje w takiej sytuacji postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia. Ponadto, w wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać w wyroku rozwodowym jego eksmisję. Konieczne jest do tego wyraźne żądanie drugiego małżonka. Przesłanką takiego orzeczenia jest np. zachowanie małżonka polegające na nadużywaniu alkoholu i urządzaniu awantur, które stanowi zagrozenie dla życia, zdrowia lub spokoju pozostałych domowwników. Z takim wypadkiem wyjątkowym możemy mieć do czynienia również w sytuacji, gdy rażąco naganne zachowanie się małżonka wobec drugiego z małżonków, uniemożliwiające wspólne zamieszkiwanie rozwiedzionych małżonków, wprawdzie już ustało, jednak w dalszym ciągu istnieje zagrożenie wystąpienia takiego zachowania (wyrok SN z dnia 3 marca 1999 r., II CKN 329/98, LexPolonica).