Wymiana prawa jazdy uzyskanego w Irlandii

Pytanie:

Witam. Posiadam prawo jazdy wydane w Irlandii. Czy jeżeli zdecyduję się na wymianę tego prawa jazdy na polskie, to będę mógł zachować obecne?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Gdyby prawo jazdy wydane za granicą nie uprawniało do prowadzenia pojazdów na terytorium RP, wówczas powstawałaby konieczność jego wymiany. Gdy konieczność taka nie zachodzi, kierowca może ale nie musi skorzystać z uprawnienia do wymiany prawa jazdy na polskie. Wynika to z art. 94 ust. 2 ustawy prawo o ruchu drogowym - „osoba posiadająca krajowe prawo jazdy wydane za granicą, która zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, może otrzymać polskie krajowe prawo jazdy po oddaniu zagranicznego ważnego prawa jazdy organowi wydającemu prawo jazdy.”

Wynika z tego, że w przypadku wymiany konieczne będzie zwrócenie dokumentu wydanego za granicą. Potwierdza to również art. 97 ust. 4, zgodnie z którym „kierujący może posiadać tylko jedno ważne krajowe prawo jazdy”.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Robert

30.1.2020 12:48:16

Re: Wymiana prawa jazdy uzyskanego w Irlandii

Witam jakie dokumenty musze dostarczyc aby odnowic prawo jazdy irlandzkie.oprocz formularza.dziekuje


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • Nowe prawo jazdy bez adresu

    Prawa jazdy wydawane od 4 marca 2019 r. nie będą już zawierały adresu zamieszkania posiadacza. Zniknął więc obowiązek wymiany dokumentu w przypadku zmiany miejsca zamieszkania lub administracyjnej (...)

  • Wymiana praw jazdy

    Przypominamy naszym Użytkownikom, że zgodnie z art. 150 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, prawa jazdy i inne dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami lub potwierdzające (...)

  • Wymiana prawa jazdy

    W okresie powojennym w Polsce prawa jazdy wydawane były na podstawie różnych aktów prawnych. Wprowadzały one różnorodne wzory druków prawa jazdy a także różnorodne (...)

  • Wymień swoje prawo jazdy zanim utraci ważność!

    Z końcem roku stracą ważność prawa jazdy wydawane od 1 stycznia 1984 roku do 30 kwietnia 1993 roku. Wymieniać prawo jazdy można od 1 sierpnia 2000 r. niezależnie od daty ich uzyskania (w praktyce (...)

  • Kiedy można pobierać opłaty za wydanie prawa jazdy, a kiedy nie?

    Obciążenie kierowcy kosztami wymiany prawa jazdy, gdy jest ona następstwem działań organów władzy samorządowej, nie znajduje uzasadnienia konstytucyjnego - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

NA SKÓTY