Wymiana prawa jazdy

Pytanie:

Czy i w jakim terminie muszę zmienić swoje prawo jazdy jeśli zmieniły mi się w nim dane? W jednym przypadku jest to tylko zmiana adresu, a w drugim jest to zmiana nazwiska i adresu zameldowania ?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Prawo jazdy powinno zawierać pewne dane dotyczące jego posiadacza. Przedstawione powyżej sytuacje wymagają ujawnienia i zmiany w posiadanym przez uprawnionego dokumencie i w tym celu należy złożyć do urzędu wydającego prawo jazdy wypełniony wniosek na przygotowanym do tego druku i go opłacić w wysokości 55 zł. Osoba, wobec której doszło do zmiany wspomnianych okoliczności powinna w terminie 30 dni zgłosić ten fakt w opisany powyżej sposób.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 4.3.2019

    Nowe prawo jazdy bez adresu

    Prawa jazdy wydawane od 4 marca 2019 r. nie będą już zawierały adresu zamieszkania posiadacza. Zniknął więc obowiązek wymiany dokumentu w przypadku zmiany miejsca zamieszkania lub administracyjnej (...)

  • 11.1.2005

    Wymiana praw jazdy

    Przypominamy naszym Użytkownikom, że zgodnie z art. 150 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, prawa jazdy i inne dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami lub potwierdzające (...)

  • 11.1.2005

    Wymiana prawa jazdy

    W okresie powojennym w Polsce prawa jazdy wydawane były na podstawie różnych aktów prawnych. Wprowadzały one różnorodne wzory druków prawa jazdy a także różnorodne (...)

  • 6.12.2004

    Wymień swoje prawo jazdy zanim utraci ważność!

    Z końcem roku stracą ważność prawa jazdy wydawane od 1 stycznia 1984 roku do 30 kwietnia 1993 roku. Wymieniać prawo jazdy można od 1 sierpnia 2000 r. niezależnie od daty ich uzyskania (w praktyce (...)

  • 16.12.2017

    Kiedy można pobierać opłaty za wydanie prawa jazdy, a kiedy nie?

    Obciążenie kierowcy kosztami wymiany prawa jazdy, gdy jest ona następstwem działań organów władzy samorządowej, nie znajduje uzasadnienia konstytucyjnego - orzekł Trybunał Konstytucyjny.