Jak udzielić pracownikowi zatrudnionemu na 7/8 etatu urlopu wypoczynkowego?

Pytanie:

"Jak udzielić pracownikowi zatrudnionemu na 7/8 etatu urlopu wypoczynkowego. Pracownik ten pracuje codziennie po 7 godzin. Wymiar jego proporcjonalny wyniesie 23 dni. Czy będzie to 23 dni jego dobowego czasu, czy 26 dni razy 7 godzin? "

Odpowiedź prawnika: Jak udzielić pracownikowi zatrudnionemu na 7/8 etatu urlopu wypoczynkowego?

Zgodnie z treścią kodeksu pracy obowiązującego w znowelizowanej wersji od dnia 1 stycznia 2004 r. pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z art. 154 wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu jemu przysługujący (niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia). W opisanym przypadku będzie to więc 7/8 z 26 przysługującyh pracownikowi dni urlopu (czyli po zaokrągleniu 23 dni).


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika