e-prawnik.pl Porady prawne

Wynagrodzenie dyrektora za nadgodziny

Pytanie:

Czy pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku dyrektora w przypadku pracy ponad czas pracy obowiązujący w firmie przysługuje wypłata z tytułu nadgodzin?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Wynagrodzenie dyrektora za nadgodziny

6.6.2007

Zgodnie z art. 151 Kodeksu pracy, pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy. Za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek albo dzień wolny od pracy udzielany na wniosek pracownika. Przepisy kodeksu przewidują jednak częściowo odrębne zasady pracy w godzinach nadliczbowych dla pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych. Dotyczą one zatem m. in. osoby zatrudnionej na stanowisku dyrektora, pełniącej opisane wyżej funkcje. Osoby takie wykonują pracę w godzinach nadliczbowych bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku. Prawo do wynagrodzenia oraz dodatku przysługuje natomiast kierownikom wyodrębnionych komórek organizacyjnych za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę i święto jeżeli w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymali innego dnia wolnego od pracy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ