Wynagrodzenie godzinowe a dni wolne

Pytanie:

Pracownik jest wynagradzany godzinowo. U pracodawcy obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy. Zgodnie z regulaminem sobota jest dniem wolnym od pracy. Pracodawca w zamian za przypadające święto 3 maja w sobotę udzielił pracownikowi dnia wolnego w dniu 2 maja. Czy pracodawca powinien zapłacić pracownikowi za dzień wolny 2 maja? Czy zatem za maj pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie: 152 godziny x godzinowa stawka wynagrodzenia brutto, czy 160 godzin x stawka? W maju (odliczając dni wolne: 1 maja, 2 maja, 22 maja) obowiązujący czasu pracy wynosi: 19 dni x 8 godzin = 152 godziny.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Wynagrodzenie godzinowe tym się różni od wynagrodzenia w stałej stawce miesięcznej, że może być różne w poszczególnych miesiącach ze względu na normatywny czas pracy w danym miesiącu kalendarzowym. Inaczej mówiąc, wynagrodzenie godzinowe stanowi iloczyn stawki godzinowej i normatywnego czasu pracy dla danego miesiąca.

Ponieważ w maju 2008 roku normatywny czas pracy wynosi 152 godziny, to za tyle też godzin pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 23.8.2018

  Najniższa krajowa 2018 - ile wynosi najniższa krajowa brutto i netto?

  Wzrosła najniższa krajowa. Od 1 stycznia 2018 roku pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie za pracę czeka podwyżka. Płaca minimalna wzrośnie wtedy do 2.100 złotych. To o 5% i jednocześnie (...)

 • 5.2.2015

  Średnia krajowa - ile wynosi?

  Ile wynosi średnia krajowa netto za ubiegły rok i jak jest ona obliczana? W których województwach zarabia się najwięcej, a gdzie jest największe bezrobocie? Odpowiadamy na wszystkie (...)

 • 18.3.2013

  Ekwiwalent za niewykorzystany urlop - Kiedy przysługuje i jak go wyliczyć?

  W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Zatem ekwiwalent (...)

 • 9.10.2018

  Ewidencja czasu pracy - jak prowadzić ewidencję czasu pracy?

  Zgodnie z Kodeksem pracy, czas pracy jest to czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Systemy i rozkłady (...)

 • 3.7.2008

  3 maja i 1 listopada - dodatkowe dni wolne?

  Kodeks pracy nakazuje, aby tydzień pracy miał w tzw. okresie rozliczeniowym (podstawowy to 4 miesiące) przeciętnie 40 godzin. Zasadą jest też, że tydzień pracy składa się z 5 dni i 8 godzinnego (...)