Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe

Pytanie:

Pracuję w niedziele i święta ze względu na zmianowy system pracy (praca w ruchu ciągłym), mój pracodawca wypłacał mi należność 100% dniówki za pracę w niedziele i święta, po czym obecnie żąda ode mnie zwrotu wypłaconej mi kwoty za cały bieżący rok kalendarzowy. Pracodawca sugeruje obciążenie jako niesłusznie dokonaną zapłatę godzin świątecznych 100% za pracę w niedziele. Pracodawca nie udzielił mi dnia wolnego od pracy za dni świąteczne i niedziele, w które faktycznie byłam w pracy i w tym roku kalendarzowym nie widzę możliwości, abym mogła je otrzymać. Czy pracodawca działa zgodnie z prawem pracy? Czy może pracodawca nawet na bieżąco wydawać mi dni wolne od pracy za prace wykonane w niedziele, gdy mój system pracy wynika z harmonogramu zmianowego i dni wolne od pracy nie są dniami stałymi w tygodniu? Czy mogę nie zgodzić się na przydzielenie mi dnia wolnego za prace wykonane w niedziele i święta? Czy pracodawca musi odnotować gdzieś moje dni do odebrania za niedziele i czy może to robić wstecz w czasie tak jak wyżej napisano?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z pracą w ruchu ciągłym, w którym to systemie dozwolony jest taki rozkład czasu pracy, w którym zwykłym dniem pracy dla pracownika są niedziele i święta. Nawet wówczas pracownikowi przysługują za pracę w te dni pewne przywileje. Zgodnie z art. 151 (1) kodeksu pracy, za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w dni powszednie oraz w niedziele i święta będące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia. Dodatek ten nie przysługuje jednak za pracę w niedzielę w normalnym czasie pracy, jeżeli pracownikowi udzielono innego dnia wolnego od pracy w tygodniu. Dotyczy to także pracy w święto. W związku z tym, że pracodawca nie udzielił za pracę w niedziele i święta dodatkowych dni wolnych, zobowiązany był do wypłaty dodatku za pracę w niedziele i święta. Dodatek ten wynosi jednak dla pracowniików, dla których te dni są normalnymi dniami pracy wynikającymi z ich rozkładu czasu pracy, 50 % wynagrodzenia. W analizowanym stanie faktycznym pracodawca wypłacał dodatek w wysokości 100%. Wypłacał więc pracownikowi w części świadczenie nienależne. Ma więc pracodawca roszczenie do pracownika o zwrot, jednakże nie całego dodatku w wysokości 100%, lecz połowy tegoż dodatku, czyli 50%.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: