Wynajem przez komandytariusza dla spółki

Pytanie:

"Adres siedziby spółki komandytowej znajduje się w mieszkaniu jednego ze wspólników - komandytariusza. Czy wynajem/użyczenie tego lokalu przez komandytariusza na potrzeby spółki będzie powodowało konieczność zapłaty podatku? Jeśli tak, przez kogo?"

Odpowiedź prawnika: Wynajem przez komandytariusza dla spółki

Wynajem lub użyczenie nieruchomości może powodować konsekwencje zarówno w zakresie podatku od towarów i usług (VAT), jak i podatku dochodowego od osób fizycznych (o ile wspólnicy są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych).

W szczególności najem może powodować konieczność rozliczania VAT i podatku dochodowego przez wynajmującego. Stawka VAT na najem nieruchomości, nawet mieszkalnych, ale wykorzystywanych na cele inne niż mieszkalne jest objęty VAT ze stawką 22% i opodatkowaniu będzie podlegał wynajmujący, o ile nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT z uwagi na nieprzekraczanie sprzedaży w proporcji do roku w wysokości 50.000 zł. Będzie również zobowiązany do rozliczania dochodu z najmu, czy to na zasadach ogólnych przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy też ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku mniejszej kwoty czynszu i braku kosztów uzyskania przychodów bardziej opłacalne będzie opodatkowanie ryczałtem.

W przypadku natomiast nieodpłatnego użyczenia nieruchomości przychód z tytułu otrzymanego nieodpłatnego świadczenia będą musieli rozliczyć wspólnicy spółki komandytowej. Dyskusyjne w literaturze jest, czy przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń powstanie również po stronie wspólnika, który udostępnia lokal. Przyjmuje się na ogół, iż przychód powstanie tylko po stronie pozostałych wspólników.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika