Wynajem przez komandytariusza dla spółki

Pytanie klienta:

""Adres siedziby spółki komandytowej znajduje się w mieszkaniu jednego ze wspólników - komandytariusza. Czy wynajem/użyczenie tego lokalu przez komandytariusza na potrzeby spółki będzie powodowało konieczność zapłaty podatku? Jeśli tak, przez kogo?""

Odpowiedź prawnika:

Wynajem lub użyczenie nieruchomości może powodować konsekwencje zarówno w zakresie podatku od towarów i usług (VAT), jak i podatku dochodowego od osób fizycznych (o ile wspólnicy są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych).

W szczególności najem może powodować konieczność rozliczania VAT i podatku dochodowego przez wynajmującego. Stawka VAT na najem nieruchomości, nawet mieszkalnych, ale wykorzystywanych na cele inne niż mieszkalne jest objęty VAT ze stawką 22% i opodatkowaniu będzie podlegał wynajmujący, o ile nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT z uwagi na nieprzekraczanie sprzedaży w proporcji do roku w wysokości 50.000 zł. Będzie również zobowiązany do rozliczania dochodu z najmu, czy to na zasadach ogólnych przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy też ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku mniejszej kwoty czynszu i braku kosztów uzyskania przychodów bardziej opłacalne będzie opodatkowanie ryczałtem.

W przypadku natomiast nieodpłatnego użyczenia nieruchomości przychód z tytułu otrzymanego nieodpłatnego świadczenia będą musieli rozliczyć wspólnicy spółki komandytowej. Dyskusyjne w literaturze jest, czy przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń powstanie również po stronie wspólnika, który udostępnia lokal. Przyjmuje się na ogół, iż przychód powstanie tylko po stronie pozostałych wspólników.

Piotr Geliński - Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.