Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Kwestie te reguluje art. 45 ustawy o działalności organizacji pożytku publicznego i wolontariacie, który stanowi, że korzystający ma między innymi obowiązek pokrywać, na dotyczących pracowników zasadach określonych w odrębnych przepisach, koszty podróży służbowych i diet. Korzystający może pokrywać, na dotyczących pracowników zasadach określonych w odrębnych przepisach, także inne niezbędne koszty ponoszone przez wolontariusza, związane z wykonywaniem świadczeń na rzecz korzystającego. Istotnym jest, że wolontariusz może, w formie pisemnej pod rygorem nieważności, zwolnić korzystającego w całości lub w części z obowiązku pokrywania kosztów podróży służbowych i diet. Dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży i wynosi 21 zł za dobę podróży. Należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania, w następujący sposób:
-
jeżeli podróż trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:
-
od 8 do 12 godzin - przysługuje połowa diety,
-
ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości;
-
jeżeli podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:
-
do 8 godzin - przysługuje połowa diety,
-
ponad 8 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.
Dieta nie przysługuje za czas delegowania do miejscowości pobytu stałego lub czasowego pracownika oraz jeżeli pracownikowi zapewniono bezpłatne całodzienne wyżywienie.