Wypłata gotówki pracownikom z ZFŚS a podatek

Pytanie:

Czy zamiast kupowania bonów pracownikom można im wypłacić gotówkę z okazji świąt z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Tak, jest to dopuszczalne. Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, działalność socjalna obejmuje, między innymi, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej. Tym samym jeżeli regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych przewiduje możliwość wypłaty pracownikom gotówki ze środków Funduszu, jest to jak najbardziej możliwe.

Jednocześnie jednak należy zauważyć, iż otrzymane w ten sposób przez pracowników pieniądze podlegać będą opodatkowaniu jako ich przychód ze stosunku pracy – art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidujący zwolnienie od podatku świadczeń z ZFSŚ przewiduje, iż zwolnienie to ma zastosowanie wyłącznie do świadczeń rzeczowych.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

olgierd

3.12.2009 11:33:4

Re: Wypłata gotówki pracownikom z ZFŚS a podatek

Jesteśmy jednostką samorządu terytorialnego i mamy wydzielony rachunek ZFŚS. Czy podatek od talonów przekraczających wartość 380 zł odprowadzamy z r-nku ZFŚS czy potrącamy z pensji pracownika?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: