Wypłata odprawy pośmiertnej po pracownicy

Pytanie:

"Zmarła pracownica miała dziecko i wstąpiła w drugi związek małżeński. Prawa rodzicielskie zachował ojciec biologiczny. Czy odprawa pośmiertna ma zostać wypłacona do rąk dziecka, ojca czy ojczyma?"

Odpowiedź prawnika: Wypłata odprawy pośmiertnej po pracownicy

Zgodnie z art. 93 § 1 Kodeksu pracy w razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna.

Jak stanowi § 4 powołanego przepisu, odprawa pośmiertna przysługuje następującym członkom rodziny pracownika:

  1. małżonkowi (bez żadnych dodatkowych warunków),

  2. innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej

Wśród osób wymienionych w punkcie drugim, zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach, są m.in. dzieci własne

  1. do ukończenia 16 lat;

  2. do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo

  3. bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2

, a także małżonek rozwiedziony (art. 70 ust. 3 ustawy mówi co prawda o małżonce, ale zgodnie z zasadą równości przepis ten stosuje się także do byłego męża), jeżeli

  • do dnia śmierci żony nie pozostawał z nią we wspólności małżeńskiej,

  • w chwili śmierci żony osiągnął wiek 50 lat lub był niezdolny do pracy albo wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłej żonie, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.

  • miał w dniu śmierci żony prawo do alimentów z jej strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową (nie chodzi tu o alimenty dla wspólnego dziecka, lecz dla tego byłego małżonka).

Z opisu sytuacji nie wynika, czy dziecko i rozwiedziony małżonek spełniają powyższe warunki; jeśli tak - to odprawa będzie się należała wszystkim. Odprawę pośmiertną dzieli się w częściach równych pomiędzy wszystkich uprawnionych członków rodziny; część przypadającą dziecku, jeśli jest niepełnoletnie, należy wypłacić jego przedstawicielowi ustawowemu (czyli - jak wynika z pytania - ojcu dziecka, wraz z przypadającą jemu samemu częścią).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika