Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zasady likwidacji spółek posiadających osobowość prawną (w tym spółek z ograniczoną odpowiedzialnością) regulują przepisy Kodeksu spółek handlowych. W trakcie likwidacji następuje zakończenie bieżących interesów spółki, ściągnięcie wierzytelności i uregulowanie zobowiązań oraz spieniężenie majątku ruchomego i nieruchomości spółki. Pozostały po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli majątek dzieli się między wspólników w stosunku do ich udziałów, chyba że umowa spółki wskazuje inne zasady podziału majątku. Zatem po likwidacji spółki nie otrzyma Pan swoich udziałów ani wartości swoich udziałów, ale część majątku likwidowanej spółki, proporcjonalną do Pana udziałów.
Jest Pan osobą fizyczną, a zatem do opodatkowania będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwana dalej "ustawą").
Wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej stanowi dochód (przychód) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, a szerzej - przychód z kapitałów pieniężnych. Wartość otrzymanego majątku musi być określona na poziomie rynkowym.
Od przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy, bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.
Podsumowując: wartość majątku otrzymana przez Pana z tytułu udziału w podziale majątku likwidowanej spółki stanowi przychód, opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym w stawce 19%, bez możliwości pomniejszenia podstawy opodatkowania o koszty uzyskania, w tym koszty nabycia udziałów. Na marginesie należy zauważyć, że do pobrania i rozliczenia podatku obowiązana jest jako płatnik spółka, której majątek jest dzielony, a nie Pan.