Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zasiłek pielęgnacyjny jest jednym ze świadczeń rodzinnych. W przypadku ustalania prawa do zasiłku pielęgnacyjnego prawa tego nie ustala się na okres zasiłkowy lecz na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony. W tym przypadku prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.
Zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych wstrzymuje się wypłatę świadczeń rodzinnych, jeżeli osoba, uprawniona do odbioru świadczenia nie podejmuje świadczeń rodzinnych przez trzy kolejne miesiące kalendarzowe. Jednakże, zgodnie z art. 28 ust. 4 ustawy, w przypadku zgłoszenia się osoby po upływie trzech miesięcy wypłaca się jej świadczenia za cały okres wstrzymania, jeżeli osoba spełnia warunki określone w ustawie. Jeżeli jednak wznowienie wypłaty wstrzymanych świadczeń rodzinnych nie nastąpi do końca okresu zasiłkowego, prawo do świadczeń rodzinnych wygasa.
Z przepisów powyższych wynika, że jeżeli organ nie ma wątpliwości co do tego, że dana osoba spełnia warunki do przyznania zasiłku to zaległy zasiłek powinien być wypłacony wraz ze wznowieniem wypłat. Jeżeli po wstrzymaniu wypłaty zasiłku osoba uprawniona do odbioru zasiłku zgłosiła się, to może ona domagać się wypłaty zasiłku za cały okres, za który zasiłek był jej przyznany, a nie był wypłacony. Podstawą do takiego żądania będzie wskazany powyżej art. 28 ust. 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych.