Wypowiedzenie pełnomocnictwa przez adwokata

Pytanie:

"W 1997 roku zostałem oskarżony o paserstwo. Sprawa toczy się do tej pory (zdążyłem w międzyczasie być w wojsku) z powodu niestawienia się na rozprawy jednego z poszkodowanych. Od początku korzystałem z usług obrońcy. Zapłaciłem za sprawę odpowiednią sumę. Obrońca stawiał się w sądzie na każdej z rozpraw jednak we wrześniu br odbyła się sprawa na której mój pełnomocnik nie stawił się. Sprawa oczywiście została odroczona z w/w powodu. Następnie po tygodniu otrzymałem wymówienie od pani adwokat, pełnomocnictwa cyt. "...wobec braku kontaktu z panem." oraz że po sprawdzeniu akt stwierdza, że odbyła się rozprawa na którą nie dostała wezwania, zaś ja nie skontaktowałem się z nią od tego czasu. Moje pytanie brzmi w jakich okolicznościach obrońca może wypowiedzieć pełnomocnictwo, oraz czy muszę się kontaktować z nim skoro sprawa przybrała dosyć monotonny bieg. Czy nie wystarczy, że będę oczekiwał, iż stawi się on na rozprawę tylko na podstawie wezwania sądowego?"

Odpowiedź prawnika: Wypowiedzenie pełnomocnictwa przez adwokata

Obrońca z urzędu tym różni się od tego ustanowionego przez zainteresowanego, że z przepisów kodeksu postępowania karnego wynika jego obowiązek podejmowania czynności procesowych do prawomocnego zakończenia postępowania. Adwokat również nie może bez powodu wypowiadać pełnomocnictwa. Nie zapominajmy, że do istoty jego zawodu należy świadczenie pomocy prawnej, występowanie przed sądami. Jako, że umowę z klientem zawiera kierownik zespołu adwokackiego, chociaż pełnomocnictwa klient udziela adwokatowi, adwokat może wypowiedzieć pełnomocnictwo dopiero po uzyskaniu zgody kierownika zespołu. Kierownik zespołu wyznacza z urzędu zastępcę dla adwokata nie mającego możności prowadzenia sprawy czasowo lub trwale. Adwokat, wypowiadając pełnomocnictwo, jest obowiązany jeszcze przez dwa tygodnie pełnić swe obowiązki, jeżeli nie nastąpiło wcześniejsze objęcie sprawy przez innego adwokata lub zwolnienie ze strony klienta. Prawo o adwokaturze nie wymienia powodów dla którym adwokat może wypowiedzieć pełnomocnictwo. Jednak zważywszy na obowiązujące adwokatów zasady etyki zawodowej i ich zawodowe obowiązki muszą być to powody uzasadnione. Opisana sytuacja na takie nie wskazuje.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Bronislaw Gawrys 2014-06-05 13:15:53

    kiedy adwokat moze wpowjedziec pelnomocnictwo i jak i kiedy moze zrobic


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika