Wypowiedzenie umowy cesji powierniczej

Pytanie:

"Kiedyś pewna spółka z o. o. powierzyła mi dochodzenie wierzytelności od pewnego przedsiębiorcy, poprzez umowę powierniczego przelewu wierzytelności. W ramach swych działań windykacyjnych uzyskałem nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym (na swoje nazwisko), jednak ów nakaz zapłaty do dnia dzisiejszego nie uprawomocnił się ponieważ dłużnik grając na zwłokę składa sprzeciwy. Udało mi się jedynie złożyć skutecznie do komornika wniosek o zabezpieczenie roszczenia i takowe zostało dokonane poprzez zabezpieczenie nieruchomości należących do dłużnika. Jednakże, aby do tego doszło musiałem dokonać stosownej opłaty w tym celu, która wyniosła mnie ok. 700 zł. Pojawił się jednak kolejny problem - spółka z o. o., która zleciła mi dochodzenie wspomnianej należności poprzez ów przelew powierniczy została postawiona w stan upadłości i syndyk przesłał mi wypowiedzenie umowy w związku z takim stanem wzywając do dokonania przelewu zwrotnego tej wierzytelności. Czy to oznacza, że przepadła mi nawet ta opłata za zabezpieczenie roszczenia i wychodzi na to, że "sprezentowałem" ją syndykowi (wierzycielom spółki)? Czy mogę uzależnić dokonanie przelewu od zwrócenia mi opłaty, która poniosłem? A może należałoby wystąpić do komornika z wnioskiem o zwolnienie zabezpieczenia i dostanę swoje pieniądze z powrotem?"

Odpowiedź prawnika: Wypowiedzenie umowy cesji powierniczej

Zgodnie z art. 75 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze, jeżeli ogłoszono upadłość obejmującą likwidację majątku upadłego, upadły traci prawo zarządu oraz możliwość korzystania i rozporządzania mieniem wchodzącym do masy upadłości. Odstąpienie od umowy przez syndyka następuje przez wyraźne oświadczenie, że od umowy odstępuje, i to oświadczenie złożone drugiej stronie, lub brak oświadczenia żądanego przez drugą stronę skierowanego do syndyka w formie pisemnej z datą pewną, mimo upływu trzymiesięcznego terminu oznaczonego w piśmie drugiej strony. W takim wypadku po obu stronach wygasają wzajemne roszczenia o wykonanie umowy. Natomiast po stronie masy upadłości występuje roszczenie o zwrot przez drugą stronę spełnionego przez masę świadczenia; druga strona ma roszczenie o zapłatę równowartości spełnionego świadczenia, a także pokrycie straty doznanej wskutek niewykonania umowy. Gdyby druga strona już dokonała świadczenia na poczet umowy, nie może żądać wyłączenia z masy upadłości tego, co świadczyła, wierzytelność jej podlega zgłoszeniu sędziemu-komisarzowi i będzie uwzględniona przy podziale, stosownie do art. 342. Zatem kwota 700 zł powinna być zgłoszona do masy upadłości.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika