Wypowiedzenie umowy o pracę samotnej matce

Pytanie:

"Jestem matką samotnie wychowującą dziecko. W obecnej firmie zatrudniona jestem od lutego 1998 r. na czas nieokreślony. Łącznie okres zatrudnienia wynosi zaś 13 lat. Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim, po którym zamierzałam wrócić do pracy. Dowiedziałam się jednak, że pracodawca chce wręczyć mi wymówienie umowy o pracę (likwidacja stanowiska, względy ekonomiczne). Słyszałam, że matki samotnie wychowującej dziecko nie można zwolnić, a jeśli tak pracodawca postąpi, matka może wnioskować o odszkodowanie od zakładu pracy. Czy pracodawca może zwolnić matkę samotnie wychowującą dziecko, a jeśli nie może, a jednak tak postąpi, od czego zależeć może wysokość odszkodowania, o jakie mogłabym się ubiegać od pracodawcy, gdzie taki wniosek powinnam złożyć i czy wpływ na ewentualne przyznanie odszkodowania może mieć zwolnienie lekarskie? Ponadto prosiłabym o odpowiedź na pytanie o wysokość odprawy jaka w związku z wypowiedzeniem mi przysługuje."

Odpowiedź prawnika: Wypowiedzenie umowy o pracę samotnej matce

Przepisy prawa nie zakazują wypowiadania umów o pracę osobom samotnie wychowującym dzieci. Nie można wypowiedzieć umowy o pracę kobiecie przebywającej na urlopie macierzyńskim albo wychowawczym, ale nie ma to związku z samotnym wychowywaniem dziecka.

Jednakże, jak Pani pisze, pracodawca ma zamiar zwolnić Panią z przyczyn ekonomicznych. W takiej sytuacji będzie Pani przysługiwać odprawa (która zresztą również nie ma żadnego związku z samotnym wychowywaniem dziecka). Jej wysokość zależy od stażu pracy u danego pracodawcy. Z pytania wynika, że w Pani przypadku jest to 8 lat, co oznacza, że będzie Pani przysługiwać odprawa w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia (gdyby staż pracy w danym zakładzie wynosił ponad 8 lat, wtedy przysługiwałaby Pani odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia).

Jeśli pracodawca odprawy nie wypłaci, wtedy będzie Pani mogła się domagać wypłaty przed sądem pracy. Roszczenie takie przedawnia się z upływem lat trzech.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • marlen 2013-10-06 22:33:36

    Jestem matką samotnie wychowującą dziecko. Dziś dostałam wypowiedzenie umowy o prace z firmy gdzie pracuję już trzy lata posiadam umowę na czas nieokreślony. Z tego co czytam należy mi się -trzy miesieczne wypowiedzenie -odprawa w wysokości dwuch miesiecznych wynagrodzeń -dwa dni na znalezienie pracy poza trzy miesięcznym okresem wypowiedzenia . To jest bardziej pytanie niż komentarz . Proszę o odpowiedz


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika