Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W myśl art. 317 kodeksu postępowania cywilnego, sąd może wydać wyrok częściowy, jeżeli nadaje się do rozstrzygnięcia tylko część żądania lub niektóre z żądań pozwu. Wydanie wyroku częściowego odnosi taki skutek, że zakłada kontynuację postępowania w pozostałej, nie rozstrzygniętej części i wydanie następnego wyroku rozstrzygającego pozostałą część żądania. Ponadto, każdy wyrok częściowy jest wyrokiem samoistnym, tzn. przysługują od niego właściwe środki odwoławcze w terminach liczonych indywidualnie od każdego wydanego wyroku częściowego. Dodatkowo na podstawie art. 193 kpc zmiana powództwa jest dopuszczalna, jeżeli nie wpływa na właściwość sądu.
Na podstawie przedstawionych powyżej uwag natury prawnej oraz okoliczności faktycznych wskazanych w pytaniu stwierdzić trzeba, iż środki odwoławcze wnoszone przez pozwanego odnośnie wyroku częściowego nie mają wpływu na zmianę powództwa w części nierozstrzygniętej. W postępowaniu w sprawach prawa pracy zmiana powództwa jest dopuszczalna w całym postępowaniu przed sądem I instancji, nie wpływa bowiem na właściwość sądu - jeżeli powództwo dotyczy ustalenia istnienia stosunku pracy, uznania bezskuteczności wypowiedzenia stosunku pracy, przywrócenia do pracy, przywrócenia poprzednich warunków pracy i płacy, kar porządkowych, świadectwa pracy i roszczeń z nimi związanych (art. 461 par. 11 kpc).
Należy jeszcze wyjaśnić, iż pozwanemu nie pozostaje wcale szeroki wachlarz środków odwoławczych. Sąd oddalił wniosek pozwanego o przywrócenia terminu do wniesienia apelacji od wyroku częściowego. Pozwany może się na to postanowienie zażalić i jest to de facto jedyny środek odwoławczy, który mu w tej sytuacji przysługuje.
Stąd strona powodowa w tej sprawie jest uprawniona do zmiany (rozszerzenia) powództwa bez względu na aktywność pozwanego polegającą na wnoszeniu środków odwoławczych.