Wyrok łączny
Pytanie:
"Jaka jest różnica między wyrokiem łącznym a obligatoryjnym? Proszę o definicję jednego i drugiego."
Odpowiedź prawnika: Wyrok łączny
Jeżeli zachodzą warunki do orzeczenia kary łącznej w stosunku do osoby prawomocnie skazanej wyrokami różnych sądów, właściwy do wydania wyroku łącznego jest sąd, który wydał ostatni wyrok skazujący w pierwszej instancji. Wyrok łączny sąd wydaje z urzędu lub na wniosek skazanego albo prokuratora.
Karę łączną można orzec jeżeli sprawca popełnił dwa lub więcej przestępstwa, zanim zapadł pierwszy wyrok, chociażby nieprawomocny, co do któregokolwiek z tych przestępstw i wymierzono za nie kary tego samego rodzaju albo inne podlegające łączeniu. Sąd bierze za podstawę kary z osobna wymierzone za zbiegające się przestępstwa.
Wyrok łączny - to instytucja karnoprocesowa (uregulowana w kodeksie postępowania karnego), której zadaniem jest realizacja prawa karnego materialnego w zakresie kary łącznej wobec osoby prawomocnie skazanej wyrokami różnych sądów na kary podlegające połączeniu wedle wskazanych ustawowo wytycznych. Procesowa instytucja wyroku łącznego jest konsekwencją prawomaterialnej konstrukcji łączenia kar. Kodeks karny przyjmuje, że jeżeli sprawca popełnił dwa lub więcej przestępstw, zanim zapadł pierwszy wyrok, choćby nieprawomocny, co do któregokolwiek z tych przestępstw i wymierzono za nie kary tego samego rodzaju albo inne, podlegające łączeniu, sąd orzeka (jeśli zachodzą przesłanki sąd musi orzec - warunkiem jest wniosek skazanego lub decyzja sądu podjęta z urzędu) karę łączną, biorąc za podstawę kary z osobna wymierzone za zbiegające się przestępstwa (art. 85 kodeksu karnego).
Z chwilą uprawomocnienia się wyroku łącznego, wyroki podlegające połączeniu nie ulegają wykonaniu w zakresie objętym wyrokiem łącznym.
Zasadą jest, iż połączeniu podlegają kary jednorodne (tego samego rodzaju np. kara pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia z karą pozbawienia wolności bez warunkowego zawiesznia). Wyjątkiem od tej zasady jest możliwość łączenia:
-
kary pozbawienia wolności z karą ograniczenia wolności,
-
kary dożywotniego pozbawienia wolności z karą pozbawienia wolności lub inną karą,
-
kary 25 lat pozbawienia wolności z karą pozbawienia wolności lub inną karą,
-
kary dożywotniego pozbawienia wolności z karą 25 lat pozbawienia wolności,
-
kary orzeczonej bez warunkowego zawieszenia jej wykonania z karą tego samego rodzaju orzeczoną z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.
Ustawa nie przewiduje możliwości połączenia:
-
kary pozbawienia wolności z karą grzywny (poza wypadkiem wskazanym w art. 88 k.k. odnoszącym się do kary 25 lat lub dożywotniego pozbawienia wolności),
-
kary ograniczenia wolności z karą grzywny.
Procedura karna, ani prawo karne nie zna pojęcia wyroku obligatoryjnego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?