Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego - oddanie pisma procesowego w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu. Powyższe dotyczy również złożenia pisma przez żołnierza w dowództwie jednostki wojskowej albo przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego oraz przez członka załogi polskiego statku morskiego u kapitana statku.
Nie ma zatem znaczenia fakt, że np. mieszka Pan w miejscowości X, a pismo zostaje nadane w miejscowości Y. Dla zachowania terminu ważne jest jednak, by pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej.
Natomiast w myśl regulacji kodeksu postępowania karnego - termin jest zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego, w polskim urzędzie konsularnym, złożone przez żołnierza w dowództwie jednostki wojskowej, złożone w administracji zakładu karnego przez osobę pozbawioną wolności, złożone kapitanowi statku przez członka załogi polskiego statku morskiego.
Nadanie pisma za granica wiąże się z brakiem wpływu na moment wniesienia pisma, co może skutkować niezachowaniem terminu i odrzuceniem pisma bez merytorycznego rozpatrzenia przez sąd, bowiem w takim przypadku, zgodnie z orzecznictwem, o zachowaniu terminu dokonania czynności decyduje nie data nadania pisma za granicą, ale data jego przekazania polskiemu urzędowi pocztowemu (tak: post. SN z 12 maja 1978 r., sygn. IV CR 130/78, post. S. Apel. z 23 listopada 1999 r., I ACa 247/99).
Odnośnie złożenia apelacji – polecamy lekturę artykułów: Jak złożyć apelację od wyroku sądu cywilnego? oraz Jak złożyć apelację od wyroku sądu karnego?