Wystąpienie wspólnika ze spółki jawnej
Pytanie:
"Właścicielami spółki jawnej były trzy osoby. Jeden ze wspólników wypowiedział umowę spółki na 6 miesięcy przed końcem roku obrotowego. Czy byli wspólnicy mogą domagać się zadość uczynienia powołując się na straty, które nadal działająca spółka poniosła w wyniku wystąpienia wspólnika i polegające na: zmianie firmy spółki (chodzi tu o konieczność wykreślenia nazwiska byłego wspólnik z nazwy), utracie licencji na wykorzystanie wynalazku (a dokładniej produkcji na podstawie licencji) oraz uprawnień serwisowych urządzeń. (Utratę uprawnień i licencji można, prawdopodobnie wiązać ze zmianą nazwy spółki)"
Odpowiedź prawnika: Wystąpienie wspólnika ze spółki jawnej
Pozostali wspólnicy nie mogą domagać się naprawienia szkody, gdyż wystąpienie wspólnika ze spółki jest jego prawem i poprzez wystąpienie nie wyrządził on spółce żadnej szkody. Fakt, iz spółka musi w obrocie uzyważ rzeczywistej firmy i oznaczeń (np. pieczątki) nie uzasadnia domagania się kosztów zmiany tych oznaczeń od występującego wspólnika. Jeżeli chodzi o licencję, to w przypadku spółki jawnej - jeżeli licencja została jej udzielona - wystąpienie wspólnika nie pozbawia spółki tej licencji. Jeżeli zaś licencja została wniesiona aportem do spółki, wystąpienie wspólnika, który wniósł taki aport powoduje, że licencja ulega zwrotowi. Także w tym przypadku spółka nie ma żadnych roszczeń do występującego wspólnika.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?