Wystawianie faktur VAT za czynsz

Pytanie:

"Umowa najmu-dzierżawy. Wynajmujący-wydzierżawiający Urząd Gminy. Najemca-dzierżawca przedsiębiorca. Czynsz płatny do 5-tego każdego miesiąca z zaznaczeniem netto+ VAT za bieżący miesiąc (zapis w umowie). Gmina wystawiała faktury zawsze po zapłacie czynszu, a jeżeli nastąpiła zapłata z dużym opóźnieniem kilku miesięcy - to również wystawiano po zapłacie, mimo moich interwencji pisemnych. W odpowiedziach pisemnych Wójt twierdzi, że nigdy Gmina nie miała obowiązku wystawiania faktur przed zapłatą. Znając przepisy prawne, sądzę, że sprzedaż usługi najmu na podstawie umowy powinna nastąpić do 5-tego każdego miesiąca, najpóźniej do końca miesiąca za dany miesiąc, co wyrażałem w pismach kierowanych do Wójta Gminy. Niestety nie było pozytywnej reakcji. Ponieważ większość płatności płaciłem przelewami, na podstawie ewidencji otrzymanych faktur następowało tzw. płacenie z pamięci, co spowodowało płacenie czasami w terminie lub też dokonywane były podwójne wpłaty, lub płatności były z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Wystąpił bałagan w dokumentach płatniczych. Czy usługę kiedykolwiek mi sprzedano? W jakim czasie powinna być sprzedana usługa?"

Odpowiedź prawnika: Wystawianie faktur VAT za czynsz

Zgodnie z § 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.

Jak stanowi art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, a także usług ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług stałej obsługi prawnej i biurowej.

Zatem w przypadku usługi najmu lub dzierżawy, jeśli termin płatności został określony w umowie na piąty dzień każdego miesiąca, fakturę wystawia się nie później niż w tym dniu, niezależnie od tego, czy płatność została dokonana przez najemcę, czy też nie.

Polecamy także: Umowa dzierżawy


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika