Wysyłanie sms-ów a prawo do prywatności
Pytanie:
"Osoby A i B są w małżeństwie. Osoba A dostaje od kilku miesięcy sms-y na swój prywatny, zastrzeżony u operatora numer komórki sms-y od nieznanej osoby C, w których to osoba C prosi osobę A o pozdrawianie osoby B (wymieniając ją z imienia) i jednoznacznie sugeruje, że zna osobę B i że coś ich łączyło. Osoba B nie dostaje żadnych sms-ów od tej nieznanej osoby C. Dla odpowiedzi na pytania należy założyć, że wysyłane sms-y nie są pomyłką, tylko celowym działaniem mającym na celu dręczenie jednego z małżonków i próbę niszczenia relacji w małżeństwie i rodzinie. Na numer, z którego przychodzą sms-y nie można nigdy zadzwonić (jest prawdopodobnie włączany tylko dla celu wysłania tych sms-ów), a numer ten nie jest zarejestrowany u operatora (jest to więc prawdopodobnie numer typu prepaid). Czy wysyłanie takich dręczących sms-ów jest karalne (mimo, że nie zawierają żadnych gróźb)? Czy jest to jakiś rodzaj przestępstwa, tj. czy można w tej sprawie złożyć doniesienie do prokuratury? Czy nieuprawnione wejście w posiadanie numeru telefonu komórkowego jest jakimś wykroczeniem przestępstwem?"
Odpowiedź prawnika: Wysyłanie sms-ów a prawo do prywatności
Zachowanie opisane w pytaniu może stanowić przestępstwo opisane w art. 216 kodeksu karnego, który stanowi, że kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego. Zniewaga to ubliżenie komuś słowem lub czynem. Najczęściej zewnętrzną jej postacią będzie słowo (epitet), gest, pismo, rysunek. To, czy dane słowo, gest bądź zachowanie uznane zostanie za zniewagę, zależy od reguł obyczajowych występujących w danej społeczności (środowisku). Zachowanie sprawcy może nastąpić w obecności znieważanej osoby, bądź podczas jej nieobecności ale wówczas publicznie. Znieważyć można też podczas nieobecności osoby znieważonej i nie publicznie, ale z zamiarem, aby zniewaga dotarła do osoby znieważonej. Przypisywanie określonej osobie pewnych cech za pomocą sms-ów może stanowić przestępstwo zniewagi.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?