Wywiad środowiskowy w postępowaniu karnym
Pytanie:
"Na jakiej podstawie zarządza się przeprowadzenie wywiadu środowiskowego? Nigdy nie byłam karana ani też nigdy nie weszłam w konflikt z prawem, dlaczego więc jedynie na podstawie stwierdzenia jednej osoby, która oskarża mnie o telefoniczne nękanie jestem traktowana jak przestępca? Czy mogę domagać się przesłania mi postanowienia o wszczęciu postępowania przygotowawczego?"
Odpowiedź prawnika: Wywiad środowiskowy w postępowaniu karnym
Wywiad środowiskowy w Pani sprawie nie świadczy jeszcze o tym, iż jest Pani traktowana jak przestępca. Policja (czy też inny organ) działa tu na podstawie art. 214 kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którym w razie potrzeby, a w szczególności gdy niezbędne jest ustalenie danych co do właściwości i warunków osobistych oraz dotychczasowego sposobu życia oskarżonego, sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator, zarządza w stosunku do oskarżonego przeprowadzenie wywiadu środowiskowego przez kuratora sądowego lub inny podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach przez Policję. Taki wywiad środowiskowy może podziałać na Pani korzyść, a nie odwrotnie. Z resztą ma on służyć ustaleniu niezbędnych w tej sytuacji danych.
Z całą pewnością koniecznym jest zapoznanie osoby z treścią aktu oskarżenia, gdy ta staje się oskarżonym. Pani jednak nie została jeszcze postawiona w stan oskarżenia. Proszę jednak pamiętać, iż postanowienie o wszczęciu śledztwa (czy też dochodzenia) nie podlega ogłoszeniu podejrzanemu. Ogłasza się mu jedynie postanowienie o przedstawieniu zarzutów. Nie może więc Pani domagać się przesłania postanowienia o wszczęciu postępowania przygotowawczego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?