Wznowienie i podjęcie postępowania karnego

Pytanie klienta:

""Zgodnie z art. 327 § 2 kpk prawomocnie umorzone postępowanie przygotowawcze wznawia się przeciwko osobie, która występowała w charakterze podejrzanego, na mocy postanowienia prokuratora nadrzędnego nad tym, który wydał lub zatwierdził postanowienie o umorzeniu, m.in. wtedy gdy ujawnią się nowe istotne fakty lub dowody nie znane w poprzednim postępowaniu. W powyższym fragmencie mianowicie jest mowa o podejrzanym. Czy jest możliwe więc, aby umorzono postępowanie przygotowawcze wobec osoby, która nie występowała (jeszcze) w tym postępowaniu w charakterze podejrzanego? Jeśli jest to możliwe, to znaczy, że wobec takiej osoby nie można wznowić prawomocnie umorzonego postępowania przygotowawczego (nawet, gdy pojawiły się nowe, zdecydowanie obciążające fakty)?""

Odpowiedź prawnika:

Wobec osoby, która nie wystÄ™powaÅ‚a w charakterze podejrzanego (faza in rem postÄ™powania) możliwe jest prowadzenie postÄ™powania przygotowawczego poprzez instytucjÄ™ podjÄ™cia na nowo postÄ™powania. Bowiem umorzone postÄ™powanie przygotowawcze, nie umorzone wzglÄ™dem podejrzanego (faza in personam), tylko w fazie in rem w stosunku do sprawy, może być w każdym czasie podjÄ™te na nowo na mocy postanowienia prokuratora, jeżeli nie bÄ™dzie siÄ™ toczyć przeciw osobie, która w poprzednim postÄ™powaniu wystÄ™powaÅ‚a w charakterze podejrzanego. Przepis ten stosuje siÄ™ odpowiednio w sprawie, w której odmówiono wszczÄ™cia Å›ledztwa lub dochodzenia.

Zatem reasumując nie odbywa się w takim przypadku wszczęcie postępowania przez wznowienie, lecz przez podjęcie na nowo. Skoro nie było podejrzanego, to wszczęte postępowanie przygotowawcze na nowo nie będzie się toczyło wobec tej samej osoby. Dlatego wszczęcie poprzez podjęcie w odróżnieniu od wznowienia jest dopuszczalne tak samo jak umorzenie postępowania bez wykrycia sprawcy.