Wznowienie i podjęcie postępowania karnego

Pytanie:

"Zgodnie z art. 327 § 2 kpk prawomocnie umorzone postępowanie przygotowawcze wznawia się przeciwko osobie, która występowała w charakterze podejrzanego, na mocy postanowienia prokuratora nadrzędnego nad tym, który wydał lub zatwierdził postanowienie o umorzeniu, m.in. wtedy gdy ujawnią się nowe istotne fakty lub dowody nie znane w poprzednim postępowaniu. W powyższym fragmencie mianowicie jest mowa o podejrzanym. Czy jest możliwe więc, aby umorzono postępowanie przygotowawcze wobec osoby, która nie występowała (jeszcze) w tym postępowaniu w charakterze podejrzanego? Jeśli jest to możliwe, to znaczy, że wobec takiej osoby nie można wznowić prawomocnie umorzonego postępowania przygotowawczego (nawet, gdy pojawiły się nowe, zdecydowanie obciążające fakty)?"

Odpowiedź prawnika: Wznowienie i podjęcie postępowania karnego

Wobec osoby, która nie wystÄ™powaÅ‚a w charakterze podejrzanego (faza in rem postÄ™powania) możliwe jest prowadzenie postÄ™powania przygotowawczego poprzez instytucjÄ™ podjÄ™cia na nowo postÄ™powania. Bowiem umorzone postÄ™powanie przygotowawcze, nie umorzone wzglÄ™dem podejrzanego (faza in personam), tylko w fazie in rem w stosunku do sprawy, może być w każdym czasie podjÄ™te na nowo na mocy postanowienia prokuratora, jeżeli nie bÄ™dzie siÄ™ toczyć przeciw osobie, która w poprzednim postÄ™powaniu wystÄ™powaÅ‚a w charakterze podejrzanego. Przepis ten stosuje siÄ™ odpowiednio w sprawie, w której odmówiono wszczÄ™cia Å›ledztwa lub dochodzenia.

Zatem reasumując nie odbywa się w takim przypadku wszczęcie postępowania przez wznowienie, lecz przez podjęcie na nowo. Skoro nie było podejrzanego, to wszczęte postępowanie przygotowawcze na nowo nie będzie się toczyło wobec tej samej osoby. Dlatego wszczęcie poprzez podjęcie w odróżnieniu od wznowienia jest dopuszczalne tak samo jak umorzenie postępowania bez wykrycia sprawcy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Pokrzywdzony prze 2020-10-13 04:15:21

    A czego oczekujecie od bandytów z tzw. wymiaru sprawiedliwości toż to kasta a właściwie mafia która robi co jej się podoba łącznie z przekrętami, oszustwami i bandytyzmem. Miałem z tym do czynienia i wiem co pisze czas rozgonić tę faszystowską organizację. Jest coś takiego jak Ruch Oporu 2020 polecam. Tu trzeba działać jak za okupacji, nic innego nie pozostaje.

  • Lidia 2013-09-06 21:32:00

    Właśnie napisałam wniosek o podjęcie śledztwa.jestem całkowicie przekonana, że zostanie niesłusznie "odwalony" gdzieś za 10 dni.Chętnie dołączyłabym się do skargi do Strasburga.Pozdrawiam

  • B.S 2013-07-07 21:24:26

    Problem w tym, że odmowa podjecia na nowo postępowania nie ma formy postanowienia i nie można jej zaskarżyć, nawet, gdy istnieją ewidentne podstawy do podjęcia na nowo. Pokrzywdzony nie jest już stroną i zdany jest wyłącznie na dobrą wolę prokuratora i musi sie liczyć z nadużyciem władzy. Jestem właśnie w takiej sytuacji. Prokurator stwierdził, że nie wskazuję nowych okoliczności i dowodów, co jest oczywistą nieprawdą. Zresztą przepisy prawa nie obligują mnie do wskazania nowych dowodów. Mój kolejny wniosek prokurator odrzucił, bo twierdził, że nowe dowody ( które wcześniej negował ) są nieistotne, choć są dowodami na wadliwość dowodów, którymi się posłużył, a coś takiego jest podstawą wznowienia postępowania nawet zakończonego wyrokiem. Złożyłam skargę na Polskę na brak skutecznych środków odwoławczych. Została przyjęta.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika