Wzruszenie prawomocnego wyroku karnego

Pytanie:

"Zostałem niesłusznie skazany wyrokiem więzienia w zawieszeniu na 3 lata za wyłudzenie 5400 zł. (nie zapłacona faktura za dostawę towaru). Firmę zlikwidowałem, popłaciłem długi w miarę możliwości, ale trochę tego zostało! Nie ogłosiłem upadłości. Nie ukryłem majątku, wielu wierzycieli wpisało się na hipotekę i otrzymało swoje należności z odsetek po sprzedaży domu. Mam jeszcze budynek zakładu produkcyjnego i kilkadziesiąt arów ziemi. Według rad adwokata nie mogłem być skazany, więc nie przyłożyłem dostatecznej wagi do obrony uznając, że jestem ofiarą recesji i faktycznych niezależnych ode mnie posunięć rządu, który faktycznie dyskryminuje prywatną przedsiębiorczość w Polsce. Prowadziłem przetwórnię owocowo-warzywną, większość podobnych mi firm upadła w 1998 r. 8 lat walki poszło na marne i straciłem majątek i dobre imię. W drugiej instancji adwokat napisał odwołanie w moim imieniu, ale to nie pomogło - wyrok utrzymano w mocy. Nie miałem 5000 zł na apelację i jestem karany. Czy mogę jeszcze coś zrobić w tej sprawie, odwołać się gdzieś? Termin ustawowy odwołania upłynął dawno."

Odpowiedź prawnika: Wzruszenie prawomocnego wyroku karnego

Niestety nie ma podstaw do tego, by w jakiś sposób wzruszyć wyrok. Jak sam Pan zauważył, wykorzystał Pan już drogę instancyjną (możliwość odwołania), wyrok stał się prawomocny i wszystko wskazuje na to, iż postępowanie zostało przeprowadzone bez jakichkolwiek uchybień.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ignacy 1964 2013-02-03 08:28:48

    Jeszce można wzruszyć wyrok opierając się na przesłankach art 540kpk( nadzwyczajny środek zaskarżenia tj: 1) gdy prywatnym aktem oskarżenie uzyska pan wyrok skazujący tego który pana wrobił w wyrok ( magiel straszny bo durnia będą robić z pana bowiem to pan ma udowodnić swoją niewinność podczas sprawy z art212kk , pomówienie zniesławienie-radze wziąć księgowego a nie adwokata , adwokata weź pan do napisania prywatnego aktu oskarżenia ) 2) z art 540 par1pkt lita a można wznowić postępowanie i być może wzruszyć wyrok jeśli ma się dowody niewinności nie znane wcześniej sądowi( chodzi o treść dowodu lecz ni o sam dowód który być może leżał w aktach sprawy ) -takie coś robi sie tak ze pisze się do sądu apelacyjnego i żąda czynności z urzędu np ustanowienia obrońcy z urzędu. Wtedy oni ocenią przesłanki do wznowienia, gdy nie będzie przesłanek odpiszą panu zwykłym listem a gdy będą przesłanki to wydadzą zarządzenie, postanowienie i wtedy pomódl się pan za mnie i podziękuj Bogu za to ze ktoś pomógł i był to facet który ma wyroki za miłość do dzieci i musiał się nauczyć prawa. Uwaga cyt przepis Rozdział Wznowienie postępowania Art. 540. § 1. Postępowanie sądowe zakończone prawomocnym orzeczeniem wznawia się, jeżeli: 1) w związku z postępowaniem dopuszczono się przestępstwa, a istnieje uzasadniona podstawa do przyjęcia, że mogło to mieć wpływ na treść orzeczenia, 2) po wydaniu orzeczenia ujawnią się nowe fakty lub dowody nie znane przedtem sądowi, wskazujące na to, że: a) skazany nie popełnił czynu albo czyn jego nie stanowił przestępstwa lub nie podlegał karze, b) skazano go za przestępstwo zagrożone karą surowszą albo nie uwzględniono okoliczności zobowiązujących do nadzwyczajnego złagodzenia kary albo też błędnie przyjęto okoliczności wpływające na nadzwyczajne obostrzenie kary, c) sąd umorzył lub warunkowo umorzył postępowanie karne błędnie przyjmując popełnienie przez oskarżonego zarzucanego mu czynu. § 2. Postępowanie wznawia się na korzyść strony, jeżeli Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą przepisu prawnego, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie; wznowienie nie może nastąpić na niekorzyść oskarżonego. § 3. Postępowanie wznawia się na korzyść oskarżonego, gdy potrzeba taka wynika z rozstrzygnięcia organu międzynarodowego działającego na mocy umowy międzynarodowej ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską.

  • ignacy 1964 2013-01-24 12:09:08

    to nie prawda . prokurator generalny lub rzecznik prawa obywatelskich maja prawo do kasacji bez terminowo i jeśli ma pan dowody to niech pan to napisze do nich


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika