Zabezpieczenie majątkowe w postępowaniu karnym
Pytanie:
"Oczekuję rozprawy za przestępstwo z art. 178a KK. Na moim samochodzie prokurator ustanowił zabezpieczenie o wartości 1 600 zł i pozostawiono mi go \"na przechowanie\" Nawet za tą cenę byłbym skłonny zrezygnować z dalszego \"przechowywania\" mimo, że cenę rynkowa jest dwa razy wyższa. Zmusza mnie do tego sytuacja materialna. Jak miałbym to zrobić - czy nie czekając na rozprawę zwrócić się do Policji bądź Prokuratury o zabranie samochodu czy po ogłoszeniu wyroku sądu zgłosić taka wolę na sali sądowej czy czekają mnie dalsze perturbacje? Że na karę zasłużyłem jestem świadom. "
Odpowiedź prawnika: Zabezpieczenie majątkowe w postępowaniu karnym
Przestępstwo prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego zagrożone jest karą grzywny (w wysokości od 100 do 720 000 zł), karą ograniczanie wolności (może być wymierzona na okres od 1 miesiąca do 12 miesięcy) oraz karą pozbawienia wolności do lat 2. Zakładamy ponadto, że nie zachodzą okoliczności nadzwyczajnego obostrzenia kary oraz działanie w warunkach recydywy. Sąd ustalając stawkę dzienną grzywny bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe.
Prokurator zapewne działał na podstawie art. 291 kodeksu postępowania karnego, który stanowi, że w razie popełnienia przestępstwa za które można orzec grzywnę, może nastąpić zabezpieczenie wykonania orzeczenia na mieniu oskarżonego. Dokonane zabezpieczenie upadnie dopiero z chwilą, gdy nie zostanie prawomocnie orzeczona grzywna, przepadek, nawiązka, świadczenie pieniężne lub nie zostanie nałożony obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę ani nie zostaną zasądzone roszczenia o naprawienie szkody, a powództwo o te roszczenia nie zostanie wytoczone przed upływem 3 miesięcy od daty uprawomocnienia się orzeczenia.
Zabezpieczenie majątkowe będzie więc trwało do czasu uprawomocnienia się orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie. Dopiero sąd orzeknie o wymiarze kary oraz o środkach karnych.
W chwilą uprawomocnienia się wyroku skazującego Pana dane zostaną umieszczone w Krajowym Rejestrze Karnym. Wpis o skazaniu zostanie usunięty z rejestru dopiero z chwilą zatarcia skazania - zasadniczo nie następuje to wcześniej niż po upłynięciu 5 lat licząc od wykonania kary.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?