Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia wydane przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim stanowi podstawę do podjęcia czynności związanych z wykonaniem zabezpieczenia na mieniu wchodzącym w skład majątku odrębnego małżonka obowiązanego oraz w skład majątku wspólnego małżonków.
W terminie tygodnia od dnia dokonania pierwszej czynności związanej z wykonaniem zabezpieczenia małżonek obowiązanego może sprzeciwić się wykonaniu postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia. O dokonanym sprzeciwie organ wykonujący zabezpieczenie niezwłocznie zawiadamia wierzyciela. Sprzeciw małżonka dłużnika nie wstrzymuje jednak wykonania zabezpieczenia. Jeżeli jednak zabezpieczenie prowadzi do zaspokojenia wierzyciela, wstrzymuje się wypłatę pieniędzy uzyskanych w postępowaniu zabezpieczającym. W razie sprzeciwu wierzyciel może w terminie dwóch tygodni od dnia zawiadomienia go, pod rygorem upadku zabezpieczenia w zakresie wykonania na mieniu wchodzącym w skład majątku wspólnego, wystąpić do sądu o nadanie temu postanowieniu klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi obowiązanego. W razie oddalenia wniosku o nadanie klauzuli wykonalności następuje upadek zabezpieczenia.
Jak więc z powyższego wynika dokonanie zabezpieczenia w postaci wzmianki w księdze wieczystej było dokonane zgodnie z prawem, także w przypadku gdy nieruchomość stanowi przedmiot współwłasności małżonków. W chwili obecnej, jeżeli nie upłynął jeszcze termin na wniesienie sprzeciwu, Pana żona powinna złożyć sprzeciw od udzielonego zabezpieczenia.