Zabezpieczenie potrzeb rodziny a separacja

Pytanie:

"15.06 wniosłam do sądu apelacyjnego (dokąd mąż wniósł odwołanie od wyroku sądu rejonowego w sprawie o rozwód) wniosek o zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych (za okres od 1 maja), skąd zostałam odesłana do sądu rejonowego. Sprawa odbędzie się 10.11 br. Mąż wniósł sprawę o separację 12.10 br. Czy ten sąd rozpatrzy mój pozew o zabezpieczenie potrzeb rodziny za okres od 1 maja do 12 października?"

Odpowiedź prawnika: Zabezpieczenie potrzeb rodziny a separacja

Z pytania wynika, że wniosła Pani wniosek o zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych rodziny. Zgodnie z art. 445 kodeksu postępowania cywilnego w czasie trwania procesu o separację nie może być wszczęta odrębna sprawa o zaspokojenie potrzeb rodziny i o alimenty pomiędzy małżonkami albo pomiędzy nimi a ich wspólnymi małoletnimi dziećmi co do świadczeń za okres od wytoczenia powództwa o separację. Pozew lub wniosek o zabezpieczenie w takiej sprawie sąd przekaże sądowi, w którym toczy się sprawa o separację, w celu rozstrzygnięcia według przepisów o postępowaniu zabezpieczającym. Zatem Pani wniosek o zabezpieczenie, jeśli nie został jeszcze do tej pory rozstrzygnięty będzie rozstrzygnięty przez Sąd właściwy dla rozpoznania sprawy o separację. Jeśli natomiast ten wniosek został już rozstrzygnięty sąd właściwy dla rozpoznania separacji nie będzie się nim zajmował, gdyż zabezpieczenie zostało już udzielone.

Inaczej jest natomiast w odniesieniu do pozwu o alimenty czy zaspokojenie potrzeb rodziny. Bowiem postępowanie w sprawie o zaspokojenie potrzeb rodziny lub o alimenty, wszczęte przed wytoczeniem powództwa o separację, ulega z urzędu zawieszeniu z chwilą wytoczenia powództwa o separację co do świadczeń za okres od jego wytoczenia. Nie przesądzono natomiast w przepisie kwestii, co należy uczynić z roszczeniem odnoszącym się do okresu poprzedzającego wytoczenie powództwa rozwodowego. SN w uchw. z 14 lipca 1966 r., III CZP 52/66 (OSNCP 1967, nr 1, poz. 9) przyjął, że postępowanie w odniesieniu do tej części świadczeń może toczyć się nadal.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika