Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zrzeczenie się spadku jest niedopuszczalne. Kodeks cywilny dopuszcza tę formę w razie, gdy czyni to spadkobierca ustawowy. Może on wtedy przez umowę z przyszłym spadkodawcą (który już nie żyje) zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Zrzeczenie się spadku ma ten skutek, że (gdy nie ma testamentu) na miejsce spadkobiercy, który się zrzekł wchodzi inny z kręgu spadkobierców ustawowych, a gdy go nie ma na rzecz gminy.
Oczywiście Pan jako spadkobierca może rozporządzać majątkiem spadkowym jako jego właściciel. Spadkobierca, który spadek przyjął, może spadek ten zbyć w całości lub w części. To samo dotyczy zbycia udziału spadkowego. Pan też będzie zobowiązany do zapłacenia podatku. Jeśli natomiast sprzeda Pan nieruchomość lub ją daruje, to może Pan doliczyć do ceny podatek, który Pan zapłacił.
Darowizna natomiast nieruchomości powinna być bezwarunkowa. Można jednakże ustalić, że obdarowany będzie zobowiazany do zwrotu kosztów podatkowych, lecz musi to nastąpić w odrębnej umowie. Nie należy takiego zobowiązania traktować jako warunku a tym bardziej jako polecenia.