Żądanie zapłaty alimentów wstecz

Pytanie:

"Żona wyprowadziła się z dzieckiem i złożyła pozew o rozwód z żądaniem zapłaty alimentów również za okres kiedy mieszkaliśmy razem i ja utrzymywałem dom (opłaty mieszkaniowe, "duże" zakupy bieżące etc.), a żona robiła codzienne zakupy. Po wyprowadzeniu się żony przesyłam jej połowę kwoty, której żąda w pozwie. Czy sąd może zasądzić obowiązek zapłaty zaległych alimentów za okres przed datą złożenia pozwu (czego żąda żona)?"

Odpowiedź prawnika: Żądanie zapłaty alimentów wstecz

Sąd może zasądzić alimenty najwcześniej od momentu złożenia pozwu w tej sprawie. Celem alimentów jest przecież dostarczanie środków utrzymania. Niecelowe byłoby orzekanie o alimentach za czas, kiedy małżeństwo prowadziło wspólne gospodarstwo domowe. Załegłymi alimenatami byłyby takie, które zostały już zasądzone, ale nie były przez zobowiązanego uiszczane.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ola 2014-01-19 09:54:06

    Mam pytanie, co mogÄ™ zrobic w sytuacji, gdy maz po rozwodzie za sparwa komornika placi alementy te z wyroku rozwodowego, ale nie placil w opgole w trakciie sprawy tych z zabeezpieczEnia a jka juz nie mam wszystkich klauzyl wykonalnosci na zabezpieeczenbia i juz za pozno by je uzyskac?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika