Żądanie zwrotu weksla

Pytanie:

"Weksel in blanco. Czy złożenie powództwa o wydanie weksla (odpadła przyczyna zatrzymania weksla), blokuje możliwość odsprzedaży niniejszego weksla?"

Odpowiedź prawnika: Żądanie zwrotu weksla

Samo wniesienie powództwa o wydanie weksla automatycznie nie blokuje możliwości jego odsprzedaży (indosowania). W przypadku zobowiązań wekslowych należy pamiętać, iż mają one charakter zobowiązań abstrakcyjnych, czyli takich, których istnienie nie jest uzależnione od występowania causy (przyczyny zawarcia umowy) Jeżeli doszło już do wystawienia weksla i doszło do wygaśnięcia wierzytelności, np. wskutek otrzymania przez wierzyciela zapłaty od wystawcy weksla, to wówczas wierzyciel powinien zwrócić weksel dłużnikowi z zamieszczeniem adnotacji o spłaceniu wierzytelności. Jeżeli zatem dłużnik nie zażądał zwrotu dokumentu (weksla) to wówczas naraża się na niebezpieczeństwo, że weksel dostanie się do rąk jego nabywcy w dobrej wierze, który może domagać się ponownie jego zapłaty. W sytuacji zaistnienia takiego zdarzenia dłużnik powinien wykazać nowemu posiadaczowi weksla, że nabył go w złej wierze, czyli ma możliwość podnoszenia zarzutów wekslowych.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika